Hiszpania: Obowiązek rejestracji dnia pracy

Hiszpania: Obowiązek rejestracji dnia pracy

Uwaga! Będą ważne zmiany w hiszpańskim prawie. Od 12 maja w życie wchodzi obowiązek rejestracji dnia pracy pracowników najemnych we wszystkich sektorach działalności, w tym także branży transportowej. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić grzywną w wysokości ponad 6000 euro.

Koniec nadgodzin bez wynagrodzenia

Krajowa Federacja Stowarzyszeń Transportowych Hiszpanii poinformowała, że na mocy dekretu królewskiego z mocą ustawy 8/2019 hiszpański rząd znowelizował statut pracowników w odniesieniu do dziennego czasu. Tym samym na pracodawców został nałożony obowiązek prowadzenia rejestru czasu pracy zatrudnionych pracowników, w tym dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy, a także obowiązek zachowania rejestru przez okres 4 lat.

Celem tej zmiany jest uniknięcie zmuszania pracowników do przepracowania dodatkowych godzin bez wynagrodzenia. Obowiązek dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od branży oraz wymiaru pracy – pełnego bądź niepełnego.

Obowiązek przechowywania danych z rejestru

Obowiązek rejestracji dni pracy funkcjonuje w sektorze transportu od 2007 roku. Zapis tachografu traktowany jest jako ważny rejestr godzin pracy zawodowych kierowców, ponieważ gwarantuje wiarygodność i nienaruszalność zarejestrowanych danych. Dane z rejestru muszą być przechowywane przez okres 4 lat.

Dotkliwa kara

Naruszenie obowiązku rejestracji dziennego czasu pracy od 12 maja będzie traktowany jako poważne przestępstwo, które zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 626 euro do 6250 euro.

Czytaj więcej:

Płaca minimalna w Niemczech – Ile według ustawy powinien zarabiać Twój Kierowca?

Zatrudnianie kierowców w Polsce

Ważne zmiany w systemie SENT

Obowiązek posiadania tachografu w busach

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.