Prawo jazdy na pojazdy automatyczne

Prawo jazdy na pojazdy automatyczne

Pojazdy hybrydowe i elektryczne to przyszłość transportu. Aby je prowadzić, potrzebna jest jednak odpowiednia adnotacja w dokumentach. Prawo jazdy na pojazdy automatyczne to dokument z kodem 78, na automatyczną skrzynię biegów. Co należy zrobić by je zdobyć? Czy takie rozwiązanie jest popularne?

Prawo jazdy na pojazdy automatyczne

Czy warto zdawać egzamin na prawo jazdy na pojazdy automatyczne?

Stres podczas egzaminu na prawo jazdy to jeden z największych wrogów kandydata na kierowcę. To zwykle z tego powodu psuje się proste manewry i tym samym oblewa egzamin. Wszystko, co może ten stres wyeliminować, działa na korzyść egzaminowanego. Rośnie więc popularność prawa jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów – egzamin jest łatwiejszy.  

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów coraz popularniejsze

Pośród ofert sprzedaży używanych samochodów na serwisie Otomoto, 26% ogłoszeń dotyczy pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli zawęzimy poszukiwania do roczników od 2009, to wskaźnik wzrasta do 34 %. Oznacza to, że1/3 rynku pojazdów maksymalnie 10-letnich używanych to pojazdy z automatem. W przypadku nowych samochodów hybrydowych i elektrycznych wszystkie mają automatyczną skrzynię biegów.

Można wysunąć prosty wniosek – jeśli zrobi się prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów, nie trzeba się obawiać, że nie kupimy auta. Co prawda w przypadku nowego zapłaci się mniej więcej 6–11 tys. zł więcej, jednak taki pojazd ma sporo zalet. Jest wygodniej, nierzadko bardziej ekonomicznie i dynamicznie, a także bezpieczniej. Natomiast jeśli myślimy o zakupie pojazdu hybrydowego,  w ogóle należy zapomnieć o manualnej skrzyni.

Prawo jazdy na automat

Jedynym poważnym ograniczeniem dla osób z kodem 78 w dokumencie (tylko na automatyczne skrzynie biegów) jest zakaz kierowania samochodem ze skrzynią manualną. W przypadku, gdy korzysta się z kilku aut, może to być kłopot. Kto jest zainteresowany takim prawem jazdy?

Wg danych ośrodków ruchu drogowego trudno określić konkretną grupę klientów, ale wydaje się, że jest lekka przewaga kobiet. Kursem na automat zainteresowane są też osoby niepełnosprawne lub obcokrajowcy m.in. z Azji, którzy chcą się podszkolić lub robią polskie prawo jazdy. Polacy rzadko wybierają automat.

Łatwiejszy egzamin i specjalny kurs

Egzamin na prawo jazdy na automat jest łatwiejszy z kilku powodów, ale podstawowym jest mniejsza obawa o zgaśnięcie samochodu czy prawidłowe, płynne ruszenie z miejsca. Łatwiej jest również na wzniesieniu, gdzie kursanci nierzadko oblewają egzamin. Automat pozwala się w pełni skupić na prowadzeniu i obserwacji otoczenia. Kierowca nie musi pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie.

Są w ofertach kursy na automat, które polecane są osobom mającym problem z opanowaniem ręcznej skrzyni biegów i sprzęgła. Egzamin na prawo jazdy kosztuje 140 zł. Kurs na automat około 200 zł więcej niż na manual. Jeśli jednak przez skrzynię biegów nie zda się dwa razy, to już jest się stratnym. Nasuwają się więc jasne wnioski.

Na podstawie: autokult.pl

Czytaj więcej:

Czas pracy Kierowcy – czas jazdy, przerwa i odpoczynek

Co to jest eco driving i dlaczego jest ważny?

Najczęstsze błędy w trakcie egzaminów

1 Komentarz

  1. Dlatego nawet osoby chcące jeździć tylko skrzyniami automatycznymi, powinny się zastanowić nad sensownością nauki jazdy i zdawania egzaminu państwowego na skrzyni MANUALNEJ. Zwłaszcza że kategoria B bez kodu 78 w dokumencie prawa jazdy i tak zezwala na prowadzenie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Ja sam zdawałem na manualnej skrzyni biegów państwowy egzamin, ale mimo to rozważam szukanie do jazdy pojazdu ze skrzynią automatyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.