Telefon dotykowy, zwany smartfonem to narzędzie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Wielofunkcyjny gadżet, który oprócz wykonywania telefonów i pisania wiadomości tekstowych umożliwia korzystanie z aparatu, radia, magazynowanie danych oraz bezprzewodowe połączenie z siecią. Dzięki stałemu dostępowi do Internetu i możliwości instalowania przeróżnych aplikacji, smartfon może stać się przydatnym narzędziem pracy dla kierowcy. Przyjrzyjmy się przydatnym aplikacjom, które mogą ułatwić pracę kierowcy i funkcjonowanie w trasie.
Dostęp do bieżących informacji i sytuacji na drodze – mapy i nawigacja
Kierowca będący w trasie potrzebuje bieżących informacji o sytuacji na drogach. Niezbędna jest mu nie tylko nawigacja, która pozwoli możliwie szybko dotrzeć do celu, lecz także wiedza o wypadkach, korkach, blokadach i remontach dróg.
Bez nawigacji trudno wyobrazić sobie pracę kierowcy zawodowego – zatrzymywanie się na poboczu i rozkładanie mapy to już przeżytek, choć papierową mapę i tak warto zawsze mieć przy sobie. Jeżeli tylko nasz telefon wyposażony został w GPS zyskujemy niezwykłe wsparcie w drodze niezależnie od tego, dokąd się wybieramy.
Wygodne i proste w obsłudze aplikacje nawigujące sprawiają, że zawsze bezproblemowo i szybko dotrzemy do celu – wystarczy wpisać interesujący nas adres oraz ustalić najważniejsze dla nas parametry trasy (na przykład czy ma to być trasa najkrótsza czy najszybsza, czy chcemy omijać płatne odcinki, promy i tak dalej). Dzięki nawigacji nie trzeba przeznaczać mnóstwa czasu na opracowywanie trasy z użyciem tradycyjnym map – aplikacja zrobi to za nas w oparciu o nasze indywidualne wymagania.
- Google Maps
Tej aplikacji nie trzeba tak naprawdę nikomu przedstawiać. Google Maps jest najbardziej znaną i najbardziej przydatną aplikacją nawigacyjną na całym świecie. Jeżeli sytuacja na drodze się zmienia, to w czasie rzeczywistym aktualizacja aplikacji automatycznie poprowadzi kierującego inną trasą. Jest to możliwe, ponieważ program na bieżąco kontroluje dostępność tras oraz ilość i prędkość innych pojazdów poruszających się po drodze. Dodatkowo, funkcja ‘Explore nearby’ pomaga znaleźć odpowiednie hotele, stacje benzynowe, kawiarnie i restauracje, które użytkownicy tej aplikacji oceniają. Można też określić dokładną lokalizację firmy wraz z podglądem streetview i widokiem satelitarnym. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie dla systemów operacyjnych iOS i Android.
2. PTV Navigator
PTV Navigator to aplikacja zaprojektowana specjalnie dla kierowców ciężarówek – obejmuje wszystko, co może być przydatne dla kierowcy podczas podróży. Trasy są ustalane w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem rodzaju, rozmiaru i różnych ograniczeń pojazdu. Aplikacja oferuje optymalne obliczanie trasy, dostępność najnowszych informacji o ruchu drogowym, stale aktualizowany czas przyjazdu, asystent parkowania, przejrzysty interfejs. Jedynym mankamentem jest cena początkowa 26,99 $ w systemie Android
3. Waze
Aplikacja Waze idealnie nadaje się do poruszania po mieście, ponieważ oferuje aktualizowanie on-line informacji o natężeniu ruchu, wypadkach pojazdów silnikowych, blokadach, patrolach policji i innych okolicznościach. W przypadku jakichkolwiek zmian wzdłuż wybranej trasy kierujący zostaje automatycznie przekierowany na inną. Można w niej wyszukać miejsca nie tylko po adresie, ale również według nazwy, co w przypadku kawiarni i sklepów jest bardzo wygodne. Nawigacja Waze działa wyłącznie przy połączeniu z Internetem.
4. CoPilot GPS
Ciężko konkurować z gigantami z branży nawigacyjnej, takimi jak Google Maps lub Waze, ale jeśli zajdzie konieczność użytkowania mapy w trybie offline, to jest to główna przewaga tej aplikacji. CoPilot GPS jest idealny w sytuacji, w której będąc za granicą nie chcemy wydawać pieniędzy na Internet w roamingu lub zatrzymywać się na każdej stacji benzynowej z łączem Wi-Fi i aktualizować Google Maps. Aplikacja jest wyposażona w nawigację głosową turn-by-turn i oferuje informacje o ruchu. CoPilot GPS jest dostępna dla systemów operacyjnych iOS i Android za 9,99 USD.
5. Planer trasy InRoute
Aplikacja jest idealnym rozwiązaniem dla długich, niebezpośrednich tras, z wieloma przystankami na sen i posiłek. Kierowca może wybrać trasę i intuicyjnie oznaczyć miejsca, w których chce się zatrzymać i kiedy, biorąc pod uwagę pogodę, zakręty na drodze i różnice wysokości, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla kierowców ciężkich samochodów ciężarowych. Podstawowa cena nawigacji w sklepie App Store wynosi: 14,99 USD.
6. Sygic Truck GPS
Sygic jest najczęściej pobieraną aplikacją do nawigowania ciężarówek pracującą w środowisku systemu operacyjnego Android, która dostępna jest także na iOS. Kierowcy mogą wybrać rodzaj transportu a aplikacja pokaże wszystkie trasy uwzględniając gabaryty pojazdu (wysokość, szerokość, masa). Jest to bardzo pomocne, ponieważ automatycznie wykluczy wszystkie niepasujące mosty i tunele. Informuje również o parkingach i stacjach benzynowych dla samochodów ciężarowych i autobusów. Sygic kosztuje w Europie 129 EUR i jest dostępna na iOS i Android.
7. Sytadin
Sytadin Kolejna bardzo przydatna aplikacja, z którą również zapoznałem się dzięki kolegom kierowcom z Francji. Dzięki specjalistom z DIRIF, zespołom interwencyjnym, kamerom i czujnikom powiązanym z infrastrukturą drogową otrzymujemy informacje o natężeniu ruchu, remontach (również tuneli) wypadkach i innych utrudnieniach drogowych z przybliżoną dokładnością do około 15 minut. Jak również przybliżony w miarę możliwości przewidywany czas zakłóceń w ruchu. Aplikację docenią przede wszystkim kierowcy przejeżdżający przez Paryż, gdzie jak wiemy częste remonty dróg i tuneli odbywają się nocą.
Bezpieczeństwo na drogach – identyfikacja zagrożenia
Oprócz wytyczenia trasy warto również wiedzieć, gdzie czekają kierowcę potencjalne kontrole drogowe, fotoradary, wypadki i roboty drogowe. Najpopularniejszą aplikacją, pełniącą funkcję CB Radia, jest Yanosik.
Program tylko na pozór jest nawigacją samochodową – jego siła ujawnia się w funkcjach społecznościowych, za pomocą których kierowcy wymieniają się między sobą informacjami na temat zagrożeń czyhających na drodze. Użytkownik Yanosika może dowiedzieć się o wypadku na trasie, utrudnieniach związanych ze stanem nawierzchni, a nawet o kontrolach policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. Dzięki temu, użytkownicy aplikacji mogą odpowiednio wcześnie zareagować na szczególne sytuacje uzbrajając się w szczególną uwagę lub zdejmując nogę z gazu. Biorąc pod uwagę fakt, iż z pomocą Yanosika kierowcy są niejako zmuszeni jeździć ostrożniej, wpływa więc pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. . Z tej aplikacji korzysta już ponad 1,5 miliona kierowców miesięcznie, dzięki czemu informacje o utrudnieniach są dodawane na bieżąco i jej użytkownicy nie muszą obawiać się niespodzianek na drodze.
Łatwy dostęp do parkingów
Jednym z podstawowych elementów pracy kierowcy jest odbiór obowiązkowego odpoczynku. W tym celu niezbędne jest znalezienie miejsca parkingowego, co jest niemałym wyzwaniem.
- Trans Parking
Darmowa aplikacja, która po zainstalowaniu informuje o wolnych miejscach na wybranym parkingu. Tworzą ją sami użytkownicy, którzy mogą samodzielnie dodawać do niej parkingi i informować o ich zajętości innych kierowców. To jednak nie wszystko, bo program pozwala nie tylko na wyszukiwanie najbliższych lub dostępnych na całej zaplanowanej trasie, miejsc parkingowych. W opisie każdego z punktów znajdziesz też praktyczne informacje o jego udogodnieniach, takich jak prysznic, restauracja, siłownia, Wi-Fi, myjnia czy monitoring.
2. Truck Parking
Alternatywą dla powyższej aplikacji jest największa darmowa platforma informująca o parkingach w Europie. Nieustannie aktualizowana baza danych wzbogacona o liczne opinie innych kierowców pomaga z wyborem idealnego miejsca parkingowego w okolicy, które będzie spełniało wymagania użytkownika i pozwoli zaoszczędzić zbyteczne straty czasowe. Aplikacja umożliwia także ustawienie filtrów, które pozwalają znaleźć parking spełniający wybrane przez kierowcę kryteria. Ma również funkcję dodawania znajomych, dzięki czemu można łatwo spotkać się ze znajomymi będącymi w trasie. Jest bezpłatnie dostępna dla systemów operacyjnych iOS i Android.
Pomoc w nagłych wypadkach
Praca kierowcy związana jest nierozerwalnie z pewnym ryzykiem. Awarie samochodu czy kradzieże wpisane są w charakter zawodu. Zdarzają się także wypadki drogowe. Jak zgłosić problem i poprosić o pomoc za granicą?
- TDapp TRUCK
W podniesieniu bezpieczeństwa kierowcy ciężarówki pomóc ma aplikacja TDapp TRUCK, dzięki której w razie niebezpieczeństwa poprzez zaledwie 3 szybkie kliknięcia można wysłać SOS i zapewnić sobie pomoc innych kierowców, którzy znajdują się w pobliżu. Wysyłając zgłoszenie, możesz wybrać jedną z opcji – „napad”, „awaria” lub „ratunek”, dzięki czemu kierowcy w Twoim zasięgu, będą widzieć, jakiej pomocy potrzebujesz. Ich szybka reakcja może być kluczowa dla Twojego życia lub zdrowia! Aplikacja ma także funkcję, która informuje o zaginionych kierowcach, z którymi od dłuższego czasu nie można nawiązać żadnego kontaktu.
2. AutoGuard Dash Cam – Blackbox
Ta aplikacja to tzw. czarna skrzynka pojazdu. Rejestruje obraz wideo o jakości 1080p i 720p wraz z informacjami o trasie i osiąganej prędkości. W razie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, na przykład natężonego ruchu na drodze, program automatycznie zrobi zdjęcie, które można wykorzystać przy ewentualnym dochodzeniu swoich praw. Dzięki aplikacji w razie niebezpieczeństwa (napadu, problemów zdrowotnych, czy awarii) poprzez 3 szybkie kliknięcia kierowca może zapewnić sobie pomoc innych kierowców przebywających w pobliżu, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajduje.
3. UFG Na wypadek
Aplikacja skierowana jest do osób poszkodowanych w kolizji lub wypadku. Dzięki aplikacji mają one możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy pojazd sprawcy ma wykupione ubezpieczenie OC. Aplikacja krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez wszystkie czynności jakie należy wykonać aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku, przy okazji szczegółowo dokumentując całe zdarzenie. Posiadaczom pojazdów aplikacja pomoże zarządzać polisami OC, AC, pomocą assistance oraz terminami badań technicznych.
4. ICE – w nagłym wypadku
Aplikacja przechowuje informacje potrzebne ratownikom i lekarzom, jeśli kierowca stanie się ofiarą nagłego wypadku, oraz ułatwi szybki kontakt z najbliższymi osobami z rodziny. Można w niej zapisać informacje na temat alergii, chorób czy przyjmowanych leków, a także stworzyć listę osób, które ratownicy mają powiadomić o wypadku. Ma też ona specjalny przycisk alarmowy, umożliwiający wysłanie SMS-a do wszystkich osób zapisanych na liście kontaktowej, w którym znajdują się również dane z GPS-a informujące o lokalizacji.
Zakazy jazdy dla ciężarówek
Jako kierowca zawodowy, każdą ze swoich tras musisz zaplanować tak, by ominąć różnego rodzaju zakazy i ograniczenia związane z ruchem pojazdów ciężarowych. Proces ten może znacznie ułatwić telefoniczna aplikacja.
Bans For Trucks
Dzięki tej aplikacji kierowca ma dostęp do aktualnych informacji o wszelkich, stałych i okresowych zakazach i ograniczeniach na wybranej trasie. W bazie aplikacji znajduje się ponad 40 krajów, w tym Niemcy, w których ograniczenia obowiązują zależnie od landu. Zawiera ona szczegółowe dane na temat odcinków tras objętych zakazem czy zakazach miejskich.
Wyszukiwanie stacji benzynowych
Pełny bak to podstawa w pracy kierowcy zawodowego – gwarantuje długą, bezproblemową jazdę bez konieczności częstego zatrzymywania się. Niezależnie jednak od tego, czy zaczynamy trasę z całkowicie czy też tylko częściowo wypełnionym bakiem prędzej czy później nadejdzie konieczność tankowania. Funkcje te zawierają aplikacje pozwalające wyszukiwać parkingi, a także Eurowag – aplikacja z bazą danych stacji paliw oraz dedykowaną infrastrukturą.
Obowiązkowa rejestracja ładunków
Przy przewozie ładunków konieczna jest ich rejestracja. Aby proces ten przebiegał sprawnie, warto skorzystać z aplikacji.
- SENT GEO
Jest przeznaczona dla kierowców i przewoźników obsługujących przewozy ewidencjonowane w Rejestrze SENT. O wymogach ustawy SENT więcej poczytasz tutaj.
2. ADR Tool 2017 Dangerous Goods
To wersja płatna aplikacji pomagających rejestrować przewozy towarów niebezpiecznych ADR. Program dedykowany jest dla urządzeń z systemem Android i można pobrać go za pośrednictwem Google Play. W google play znajdziemy również wersję darmową. Korzystać z niej mogą kierowcy zawodowi, spedytorzy krajowi oraz międzynarodowi, dyspozytorzy, specjaliści ds. obsługi klienta i przedstawiciele handlowi, pracownicy magazynu. Mogą z niej skorzystać także doradcy ADR (DGSA), funkcjonariusze służb kontrolnych, ratownicy drogowi, audytorzy, wykładowcy, czy studenci.
Track&Trace
Tego typu aplikacje służą do raportowania działań dla konkretnego ładunku i trasy. Aplikacje te analizują w czasie rzeczywistym trasę ciężarówki i przeliczają godzinę przybycia na rozładunek. Do tej grupy zaliczają się także programy do rejestrowania się na załadunkach/rozładunkach – do przesyłania pozycji i skanów dokumentów.
Wśród tego typu aplikacji wyróżnia się np. AsstrA Track&Trace Kierowca, Trimble, GEFCO.
Udogodnienia dla kierowców
Praca za kółkiem samochodu ciężarowego to nie tylko sama jazda – kierowca musi co kilka godzin robić dokumentowane skrzętnie przez tachograf przerwy. Wymagają tego nie tylko przepisy, ale również ludzki organizm: co jakiś czas potrzebuje on solidnego odpoczynku, co jakiś czas trzeba przecież coś zjeść, napić się lub nawet wykąpać albo przespać.
Aby ułatwić kierowcom znalezienie parkingów z udogodnieniami, miejsc postojowych, które dysponują prysznicem, sklepem albo restauracją, powstały liczne aplikacje mobilne, które w ogromnej większości dostępne są zupełnie za darmo. Kierowcy mogą w nich ustawić swoje własne parametry, dzięki czemu będą one wyszukiwać na przykład konkretny rodzaj restauracji albo wyłącznie te miejsca postojowe, które oferują możliwość kąpieli.
- FERNFAHRER Autohöfe
Jest niezastąpionym towarzyszem dla wszystkich kierowców ciężarówek w Europie. Aplikacja pokazuje wszystkie postoje samochodów ciężarowych i stacje benzynowe w Europie na powiększalnej mapie. Znajdziemy w niej również wykaz ramp do odśnieżania ciężarówek na terenie Niemiec. Aplikacja FERNFAHRER Autohof dostępna jest również w języku angielskim, francuskim, polskim, holenderskim, hiszpańskim, włoskim i węgierskim
2. Łatwy przelicznik waluty
Bieżące kursy wymiany dla ponad 180 walut, ulubione ustawienia i możliwość szybkiego sprawdzenia bieżącej ceny podczas np. zagranicznych zakupów.
3. Bankomaty
Aplikacja pozwala zlokalizować ponad 18 000 bankomatów w całej Polsce należących do banków oraz niezależnych operatorów.
4. Lokalizacja bankomatów | ATM Finder
Lokalizacja bankomatów na całym świecie. Bardzo dobrze oceniana aplikacja przez użytkowników w Google Play.
5. AccuWeather lokalna pogoda
Jedna z najlepszych aplikacji z pogodą dostępnych w Google Play.
6. DKV APP
Pokazuje wszystkie stacje DKV zaw. Ceny* w EURO lub alternatywnie w lokalnej walucie. Umożliwia wyszukiwanie wszystkich stacji obsługi pojazdów DKV.
7. Kierowca za granicą
Główny Inspektorat Transportu Drogowego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotował aplikację zawierającą informacje dedykowane kierowcom wykonującym międzynarodowy transport drogowy oraz informacje z zakresu pomocy konsularnej, świadczonej przez polskie placówki dyplomatyczne. Można dowiedzieć się również jak udzielić pierwszej pomocy lub znajdziesz dla miejsca gdzie przebywasz właściwą placówkę konsularną.
8. naviLU (BASF)
Jest to przede wszystkim aplikacja dla kierowców cystern, dostępna w języku polskim. Po wpisaniu miejsca załadunku (numer w dokumencie załadunku lub wskazany na mapce podczas rejestracji) nawigacja poprowadzi dokładnie do miejsca załadunku / rozładunku na terenie tego ogromnego kompleksu gdzie mieści się około 250 zakładów.
Komunikacja
Nadmierne korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest bardzo niebezpieczne – dobrze wiedzą o tym kierowcy. Jeżeli jednak zależy im na poznawaniu na bieżąco treści docierających do nich wiadomości SMS oraz maili i odpowiadania na nie bez tworzenia jakiegokolwiek zagrożenia czy to dla siebie czy też dla innych uczestników ruchu drogowego, mogą oni korzystać z nowoczesnych aplikacji, które umożliwiają tego rodzaju komunikację w sposób głosowy.
Dzięki nim usłyszymy treści wysłane do nas oraz głosem stworzymy wiadomości będące odpowiedzią na nie – wszystko szybko, wygodnie i w stu procentach bezpiecznie. Oprócz najpopularniejszych, globalnych komunikatorów mobilnych takich jak Whatsapp, Messenger, Viber, są i dedykowane kierowcom ciężarówek, np. TransMessenger (wymaga rejestracji na Platformie Trans.eu).
- Drivemode – głosowe sterowanie telefonem
Dzięki możliwości wydawania głosowych komend, możesz odpowiadać na wiadomości tekstowe bez odrywania rąk od kierownicy, a przede wszystkim – uwagi od jazdy.
2. Tłumacz Google
Z pewnością przyda się podczas zagranicznych podróży. Posiada możliwości tłumaczenia kilkudzięsięciu języków (również offline). Możemy pobrać dowolną ilość paczek językowych (każda to około 30 mb) i tłumaczyć nawet nie mając dostepu do Internetu. Poza tym umożliwia tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym, tłumaczenie konwersacji, tłumaczenie tekstu ze zrobionych zdjęć. Mamy również możliwość zaznaczania tłumaczeń gwiazdkami, i szybki dostęp jeśli chcielibyśmy ich użyć ponownie w przyszłości.
Jeśli znacie jakieś inne aplikacje przydatne kierowcom, podzielcie się z nami wiedzą w komentarzach.
Czytaj więcej:
Zatrudnianie kierowców w Polsce
Wypadki drogowe w Polsce i w Europie
Jak uchronić się przed imigrantami?
Płaca minimalna w Austrii w 2018 roku
Na podstawie: transparking.eu, truckeronroad.com, bresland.pl
Polecam również Truckfly do szukania parkingów. Niedoceniany program.
Ja ostatnio natrafiłem na Drivertic czyli elektroniczą książke serwisową i powiem wam, że nie ogarniam jak mogłem wcześnie to wszystko pisać w zeszycie xD