Korytarz życia i jazda na suwak – nowe przepisy od 1 października

Potwierdza się informacja na temat planowanych zmian w ustawie „Prawo o Ruchu Drogowym”. Od 1 października będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące korytarza życia i jazdy na suwak.

Zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego

Celem zmian w ustawie jest stworzenie jednoznacznych zasad zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów

Korytarz życia

W przypadku korytarzy życia przepisy będą określały zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. Utworzenie przez kierujących pojazdami „korytarza życia” może przyspieszyć przybycie pojazdów ratunkowych do miejsc zdarzeń drogowych nawet o cztery minuty i zwiększyć tym samym szanse na przeżycie ofiar tych zdarzeń nawet o 40 procent.
 

Jazda na suwak

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.
Podstawowa zasada ruchu będzie następująca: pojazdy jadące pasem z kontynuacją jazdy będą musiały wpuszczać na przemian samochody z pasa, który się kończy.

Czytaj więcej:

Koniec z oszukiwaniem tachografów?

Jazda na suwak

Ograniczenia wyprzedzania się ciężarówek

Na podstawie: ZMPD

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.