Jak utworzyć korytarz życia?

Karetka jadąca na sygnale to częsty widok na drogach. Czas odgrywa ogromna rolę w działaniach służb ratunkowych. Kierowcy mogą przysłużyć się osobom, które potrzebują pomocy. Jak utworzyć korytarz życia?

Nieuprzejme zachowanie kierowców

Tymczasem niejednokrotnie zdarza się, że kierowcy nie stosują się do zaleceń, by ustąpić miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu. Nie chcą zjechać na bok, przepuszczając przodem karetkę, jadącą z pomocą do potrzebującego. Jak temu zaradzić?

Sytuację ma zmienić wprowadzenie nowych przepisów, które mają obowiązywać od 1 października 2019.

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych, które dzięki temu mogą poruszać się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

Jak utworzyć korytarz życia?

Jest kilka podstawowych wytycznych, jak utworzyć korytarz życia:

  • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – zjedź na bok pasa.
  • Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo.
  • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Co mówią przepisy?

Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające i już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym.

Do konsultacji trafił projekt w sprawie zmian kodeksu drogowego. Obowiązek tworzenia korytarza życia jest uregulowany prawnie m.in. w Austrii i Niemczech. W Polsce obecnie traktowany jest tylko jako dobry zwyczaj kierowców, ale jeszcze w tym roku może stać się obowiązkowy.

Na podstawie: motofakty.pl

Czytaj więcej:

Korytarz życia i jazda na suwak – nowe przepisy od 1 października

Jazda na suwak

Jak uchronić się przed imigrantami?

Zatrudnianie kierowców w Polsce

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.