Wypadki drogowe w Polsce i w Europie

Wypadki drogowe w Polsce i w Europie

Prowadząc samochód wielokrotnie jesteśmy świadkami ludzkiej brawury, braku świadomości i odpowiedzialności, z których wynikają później niebezpieczne sytuacje na drogach, takie jak kolizje i wypadki.

Czym jest wypadek?

Według definicji wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci. W takich sytuacjach należy bezzwłocznie wezwać policję, pogotowie i w razie potrzeby straż pożarną (kiedy liczba poszkodowanych jest znaczna lub są oni uwięzieni w pojazdach, pojawia się zagrożenie pożarowe lub doszło do wycieków substancji ropopochodnych).

Nie zawsze jednak dochodzi do wypadku – czasem mamy do czynienia z kolizją. W czym tkwi różnica?

Czym różni się wypadek od kolizji?

Nie każda kolizja wymaga wzywania policji. Nie wzywając służb unikamy mandatu a także czekania na przyjazd funkcjonariuszy. Jednakże w przypadku wypadku mamy obowiązek wezwania policji.

Czym różni się wypadek od kolizji?

Jak postępować w razie wypadku?

Gdy jesteśmy świadkami wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć pojazd oraz sprawdzić, jaki jest stan poszkodowanych, a następnie wezwać służby ratunkowe. Poniżej rozpisaliśmy wszystko w kilku prostych krokach.

Jak postępować w razie wypadku?

Zobaczcie także, jak sprawdzić stan poszkodowanych.

Pierwsza pomoc w razie wypadku

Warto wiedzieć również, jak w razie wypadku zminimalizować urazy.

Pisemna deklaracja w razie wypadku

Każdy kierowca zawodowy uczestniczący w wypadku powinien pamiętać o kilku kluczowych czynnościach. Po każdej szkodzie/wypadku, należy napisać szczegółowe pisemne oświadczenie (jeśli możliwe z rysunkiem sytuacyjnym) i jak najszybciej oddać je razem z kopią wypełnionego formularza wypadkowego, personelowi zajmującemu się w firmie szkodami w transporcie. Oświadczenie najlepiej spisać od razu po wydarzeniu, gdy wszystkie informacje są jeszcze świeże w pamięci.

Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie?

Pisemna deklaracja w razie wypadku

Przede wszystkim są to: data i miejsce wydarzenia, okoliczności zdarzenia oraz wszystkie inne istotne informacje, data spisania oświadczenia, imię, nazwisko i podpis. Jeśli ma to istotne znaczenie w opisie wydarzenia, dobrze jest naszkicować rysunek sytuacyjny. W ten sposób mamy więcej argumentów do obrony oraz pozwoli to uniknąć niepotrzebnych dyskusji ze stronami a także z firmą ubezpieczeniową.

W zależności od kraju, w którym doszło do wypadku, oświadczenie może być mniej lub bardziej zaawansowane, ważne jednak, aby pamiętać, że jeżeli już sprawa kolizji została wyjaśniona, a sprawca poczuwa się do winy, należy koniecznie spisać oświadczenie.

Bardzo ważne jest, żeby całe oświadczenie pisał sprawca zdarzenia, w innym wypadku może się on wyprzeć dokumentu, nawet jeśli widnieje na nim jego podpis. Druk pomocny w sporządzeniu takiej deklaracji to oświadczenie sprawcy kolizji, który warto wydrukować i zawsze mieć przy sobie. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie mamy go akurat pod ręką, możemy samodzielnie sporządzić podobny dokument. Informacje jakie powinny się w nim znaleźć to:

  • Imię i nazwisko sprawcy i poszkodowanego
  • Adres zameldowania obu kierowców
  • Numer oraz organ wydający prawa jazdy obu kierowców
  • Numer rejestracyjny obu pojazdów
  • Numer dowodów osobistych obu kierowców
  • Numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela
  • Jasne oświadczenie o tym kto jest sprawcą zdarzenia
  • Prosty szkic i opis zdarzenia
  • Podpisy obu kierowców.

W razie kolizji lub wypadku działaj:

  1. szybko
  2. bez strachu
  3. bezpiecznie
  4. spokojnie
  5. ostrożnie
  6. racjonalnie – odróżniając wypadek od kolizji
  7. odpowiednio zabezpieczając miejsce zdarzenia
  8. przepisowo wzywając odpowiednie służby (pogotowie, policja, straż)
  9. dokładnie sprawdź czy osoba biorąca udział w zdarzeniu nie jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
  10. rzeczowo spisz oświadczenie sprawcy kolizji i zadbaj by znalazły się na nim odpowiednie dane i podpisy

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?

Są na drogach punkty krytyczne, w których do wypadków dochodzi częściej niż w innych miejscach. To np. przejazdy kolejowe, autostrady i miejsca robót drogowych.

Statystyki wypadków w Europie

W wyniku wypadków na drogach giną setki tysięcy osób. Statystki są zatrważające, a i tak pokazują tylko część prawdy o bezpieczeństwie na drogach.

Statystyki wypadków w Europie

Państwa – rekordziści pod względem wypadków w Europie

Państwa - rekordziści pod względem wypadków w Europie

Wypadki w Polsce

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Na miliard przejechanych kilometrów Polska ma najwyższy wskaźnik wypadków śmiertelnych. Wiele z nich ma miejsce na autostradach. Tak prezentują się statystyki dla poszczególnych województw:

Wypadki w Polsce

A tak wyglądają dane statystyczne dla samych autostrad:

Wypadki w Polsce

Warto sprawdzić także, jak wyglądają statystyki wypadków na drogach lokalnych, przejazdach kolejowych oraz z udziałem pijanych kierowców. Wypadkotwórczy są także młodzi kierowcy.

 

Jak zapobiegać wypadkom?

Dobrego rozwiązania w tej kwestii nie ma, ale warto się zastanowić, jak zmniejszyć ryzyko wypadków. Unia Europejska ma kilka pomysłów…

Jak zapobiegać wypadkom?

Wspominaliśmy już także o inteligentnych przejściach dla pieszych, które mogłyby pomóc rozwiązać problem. Co więcej polski Rząd zaostrzył kary dla pijanych kierowców. Według nowych przepisów Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku, sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości czekają minimum 2 lata pozbawienia wolności, zamiast dotychczasowych dziewięciu miesięcy. Więcej dowiesz się tutaj.

Wypracowane zostało również rozwiązanie, jak zapobiegać wypadkom z udziałem rowerzystów i pojazdów ciężarowych.

Bezpieczny rowerzysta

 

Na koniec dodajmy także, że jako kierowcy my sami powinniśmy zadbać o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Kluczowe jest tutaj przede wszystkim zwiększenie ludzkiej świadomości oraz znajomość i stosowanie się do przepisów.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.