Młodzi kierowcy sprawcami coraz większej liczby wypadków

wypadek samochodowy
Zdjęcie: Gawex Media

Stawianie wszystkiego na jedną kartę, łapanie byka za rogi i postępowanie zgodnie z powiedzeniem „raz się żyje” to charakterystyczne cechy wielu młodych ludzi, które pomagają im odreagować trudy wkraczania w dorosłość. Takie postępowanie nie zawsze kończy się na zabawie i korzystaniu z uroków życia, a często niestety ma bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Okazuje się, że wg ostatnich danych młodzi kierowcy w wieku 18–24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Za główne przyczyny uznaje się nadmierną prędkość oraz brawurę i skłonność do ryzyka.

 

Zatrważające statystyki wypadków w ostatnich latach

Młodzi kierowcy w Polsce, w wieku 18–24 są sprawcami około 20% wypadków drogowych powstałych z winy kierujących. Co więcej, statystycznie na jednego młodego kierowcę, który ginie w wypadku drogowym, przypada więcej niż jedna ofiara śmiertelna wśród innych uczestników ruchu. Paweł Tomaszek z Akademii Auto Świat zaznacza, że rok 2016 był pierwszym, w którym początkujący kierowcy byli sprawcami większej liczby wypadków niż w poprzednim okresie. W 2016 roku było to 5,8 tys. wypadków, w których zginęły 542 osoby, a prawie 8 tys. zostało rannych. Jest to wynik o 240 wypadków, 300 osób rannych i 64 osoby zabite wyższy niż w roku ubiegłym. Tomaszek wyjaśnia również przyczyny. Brak doświadczenia wynika wg niego z faktu, że podczas 30 – godzinnego kursu na prawo jazdy przyszły kierowca nie jest w stanie zdobyć doświadczenia i obycia z pojazdem. Natomiast brawura jest efektem zachowań związanych z wiekiem – chęcią popisania się przed kolegami i potrzeby ekstremalnych wrażeń.

 

Wypadki powodowane przez młodych kierowców problemem globalnym

Niedoświadczeni, początkujący kierowcy sieją postrach na drogach nie tylko w Polsce. Podobnie sytuacja wygląda w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. W USA zapoczątkowana została inicjatywa, która 5 lat temu trafiła również do Europy. Są to bezpłatne szkolenia Driving Skills for Life organizowane dla początkujących kierowców przez koncern Ford. W ramach prowadzonych na całym świecie zajęć motoryzacyjny gigant przeszkolił już 165 tys. świeżo upieczonych kierowców. Szkolenia noszą nazwę „Driving Skills For Life”. W Polsce pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2016 roku.

 

Międzynarodowa akademia Forda i zmiana systemu szkolenia

Bezpłatny kurs Ford Driving Skills for Life składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych ćwiczeń podczas jazdy samochodem. Podczas zajęć kierowcy dowiadują się, jak rozpoznawać zagrożenia, panować nad pojazdem, kontrolować prędkość jazdy oraz odległości. Ponadto mogą zdobyć wiedzę o tym, jak samochód zachowuje się przy poślizgu oraz gwałtownym hamowaniu przy dużej prędkości oraz jak na prowadzenie pojazdu wpływa pisanie SMS-ów czy robienie sobie selfie. Okazuje się, że wielu kierowców również nie do końca jest świadoma tego, co jakie elementy wyposażenia znajdują się w samochodzie. W czasie szkolenia omawiane są zagadnienia takie jak strefy zgniotu oraz punkty, których nie widać w lusterkach, a mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Szkolenia oparte są również o nowe technologie i pokazują, jaki wpływ mają one na prowadzenie pojazdów i jak mogą pomóc w uniknięciu wypadku.

Jednak akademia Forda to nie wszystko. Eksperci zwracają uwagę na to, że sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest zmiana systemu szkolenia i egzaminowania kierowców oraz zajęcia z edukacji komunikacyjnej, które powinny być zrealizowane już w szkołach średnich. Szkoły jazdy nie uczą wielu elementów, które są istotne, tj. np. poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Nieświadomi zagrożenia świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy nie zdają sobie sprawy z własnej brawury i jej konsekwencji.

 

Zainicjowany przez Forda program ma uświadomić młodym kierowcom, że nie mogą liczyć na swój młodzieńczy refleks i nie do końca mogą polegać na świeżo zdobytych umiejętnościach. Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa wraz z innymi szkoleniami przyczyni się do zwrócenia społecznej uwagi na problem wypadków drogowych oraz spowoduje spadek liczby tych katastrofalnych w skutkach wydarzeń.

 

Na podstawie: newseria.pl, etransport.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.