Taryfikator mandatów nieoczywistych w Polsce w 2018 roku

Taryfikator mandatów nieoczywistych w Polsce w 2018 roku

Zmiany przepisów w zakresie transportu drogowego w ostatnim czasie potrafią zaskoczyć nawet najbardziej poinformowanych uczestników ruchu drogowego. Wielu kierowców nie nadąża za zamianami prawnymi. Niedawno wspominaliśmy między innymi o zmianach w egzaminie na prawo jazdy oraz opłatach za egzamin, a także nowej ustawie o transporcie drogowym.

Zmieniają się także taryfikatory mandatów. Postanowiliśmy zaprezentować Wam taryfikator mandatów nieoczywistych obowiązujący w Polsce w 2018 roku. Sprawdź za co możesz otrzymać punkty karne i ile trzeba zapłacić za dane przewinienie.

Niezachowanie odstępu w tunelu

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z przepisu, który w przypadku konieczności zatrzymania się w tunelu nakazuje zachować od poprzedzającego samochodu minimalny odstęp 5 metrów. Za zignorowanie podyktowanego względami bezpieczeństwa obowiązku przewidziano mandat. Przepisy nakazują też, by kierowcy jadący tunelem o długości większej niż 500 m zachowywali odstęp od poprzedzającego pojazdu wynoszący co najmniej 50 m. Za to przewinienie można otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Nie przyznaje się za to punktów karnych.

Uwaga na zbyt…wolną jazdę!

Prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać, że za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pieszemu znajdującemu się na przejściu, czy wymuszenie pierwszeństwa można otrzymać mandat. Taryfikator zawiera jednak pozycje, które mogą zaskoczyć niejednego, nawet doświadczonego kierowcę. Mandat można otrzymać nie tylko za zbyt szybką, ale też za wolną jazdę. Stanie się tak, jeśli policjant uzna, że poruszaliśmy się tempem, utrudniającym innym użytkownikom korzystanie z drogi. Może nas to kosztować od 50 do 200 zł oraz 2 punkty karne.

Złe oznakowanie państwa na pojeździe

Większość kupowanych w Polsce pojazdów nabywanych jest na rynku wtórnym, często za granicą. Nowi właściciele po dokonaniu formalności zakładają polskie tablice rejestracyjne zapominając jednak o usunięciu nalepki określającej kraj pochodzenia auta.

Tymczasem przepisy mówią, że zarejestrowany w Polsce pojazd nie może być oznakowany naklejką z kodem innego kraju. Problem ten ostatnio latach zdecydowanie traci na znaczeniu w związku z wprowadzonymi przed laty tablicami rejestracyjnymi z oznaczeniem kraju rejestracji, ale wciąż występuje. Niedopełnienie obowiązku kosztuje tu 50 zł, nie przyznaje się za to punktów karnych.

Złe ustawienie na skrzyżowaniu

Czy zdarza się wam widzieć kierowców, czekających na możliwość skręcenia w lewo z ulicy jednokierunkowej dokładnie na jej środku, zamiast przy lewej krawędzi? Takie ustawienie samochodu uniemożliwia kontynuowanie jazdy tym, którzy chcieliby jechać w prawo i pewnie nie raz w irytacji zastanawialiście się, dlaczego nikt nic z tym nie robi. Za złe ustawienie pojazdu na jezdni można zapłacić 150 zł mandatu. Nie ma natomiast punktów karnych.

Za głośne użytkowanie pojazdu?

Przepisy zakazują w obszarze zabudowanym używać pojazdów w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin lub hałasu. Jednocześnie prawo nie wyznacza żadnych ram określających, od którego momentu należy się mandat. W praktyce sześćdziesiąty artykuł Prawa o ruchu drogowym wykorzystywany bywa do karania kierowców, którzy zimą odśnieżają auto przy włączonym silniku. Mandat mogliby zapłacić również kierowcy, którzy oczekując na przejazd pociągu i otwarcie szlabanów, nie wyłączają jednostki napędowej. Do odpowiedzialności można również pociągnąć motocyklistów, dysponujących maszynami o wyjątkowo głośnym wydechu. Najwyższy wymiar kary wynosi 300 zł. Nie przyznaje się punktów karnych.

Pasażer motocyklisty musi być trzeźwy!

Uchwalone w 2014 roku przepisy pozwalają właścicielom prawa jazdy kategorii “B” na jazdę motocyklem z silnikiem o maksymalnej pojemności 125 cm sześciennych. Ta zmiana sprawiła, że na drogach pojawia się coraz więcej kierujących jednośladami, którzy nie przeszli kursu przygotowującego do zdania egzaminu na uprawnienia kat. “A”. Tymczasem są przepisy dotyczące korzystania z motocykli i motorowerów, o których kierowca samochodu może nie wiedzieć. Należy do nich zakaz przewożenia pasażera będącego w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu, albo środka o podobnym działaniu. Nie będzie miało tu znaczenia, czy ma on kask; policjant niezawodnie sięgnie po bloczek i wypisze mandat w wysokości 150 zł. Na szczęście nie przyzna punktów karnych.

Nie rób pod górkę rowerzystom

Wiele budowanych w Polsce ścieżek rowerowych przebiega na wysokości chodnika. Niektórym kierowcom wydaje się więc, że należy traktować je dokładnie tak jak chodnik. Parkują więc samochody na ciągu pieszo-rowerowym, zostawiając określone przepisami 1,5 metra. Nie wiedzą, że przepisy bezwzględnie zabraniają parkowania na ścieżkach rowerowych. Grozi za to kara w wysokości 100 zł. Nie ma zaś punktów karnych.

Autobus szkolny może więcej

W terenie zabudowanym, zbliżając się do autobusu lub trolejbusu znajdującego się na przystanku, mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność i umożliwić mu włączenie się do ruchu, jeśli jego kierowca sygnalizuje taki zamiar. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że większe prawa w tym względzie posiadają autobusy szkolne. Jeśli zbliżamy się do miejsca jego postoju, powinniśmy zatrzymać się, o ile kierujący autobusem szkolnym dał sygnał do zatrzymania. Zawsze natomiast musimy zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, by umożliwić autobusowi sygnalizującemu taki zamiar wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu. Obowiązek ten nie ogranicza się do terenu zabudowanego. Niedopełnienie zasad kosztuje 200 zł, nie ma za to punktów karnych.

Na podstawie: autokult.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.