Zmiany w egzaminie na prawo jazdy od czerwca 2018

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy od czerwca 2018
Zdjęcie; arena.pl

Wszelkie nowe przepisy oraz zmiany w egzaminie na prawo jazdy zawsze wzbudzają emocje kierowców oraz osób starających się o prawo jazdy. Z roku na rok wprowadzane są nowe regulacje, które niekoniecznie są korzystne dla przyszłych młodych kierowców. W październiku ubiegłego roku obalaliśmy egzaminacyjne mity, a wcześniej rozważaliśmy zmiany dotyczące egzaminowania osób niesłyszących. W czerwcu 2018 roku czeka nas kolejna nowelizacja przepisów.

Jak pisze portal prawo-jazdy-360.pl osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 zostaną objęte zmianami. Poniżej prezentujemy je w punktach wraz z krótkim opisem.

OKRES PRÓBNY WYDŁUŻONY DO 2 LAT

Dwuletni okres próbny kierowcy dotyczy osób, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, czyli uprawniającej do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (poza autobusem i motocyklem). Czas ten liczony jest od dnia, w którym kierowca odbierze dokumenty.

RYGORYSTYCZNE OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI

Przed upływem ósmego miesiąca okresu próbnego kierowców będą obowiązywały zaostrzone ograniczenia prędkości. Młodzi stażem kierowcy nie będą mieli prawa przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

ZIELONY LISTEK

Początkujący kierowca na czas pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego będzie musiał oznakować pojazd, którym będzie się poruszał, z tyłu oraz z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym klonowym liściem.

ZAKAZ PRACY JAKO KIEROWCA

Od czerwca 2018 przez pierwsze osiem miesięcy okresu próbnego kierowca nie będzie mógł podjąć pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem. To obostrzenie jasno wskazuje np. na to, że osoby początkujące za kierownicą nie będą mogły podjąć nawet drobnej pracy w charakterze dostawcy pizzy czy ulotek, jeśli wymagać to będzie kierowania pojazdem.

Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne NIE TYLKO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Jeśli kierowca w czasie próbnym popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, zostanie skierowany na obowiązkowy płatny teoretyczny kurs doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne. Kursy doszkalające w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Przybiorą one formę dwugodzinnych zajęć teoretycznych obejmujących w szczególności przedstawienie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyki wypadków drogowych, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. Z kolei praktyczne szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. W czasie 1 godziny ćwiczeń praktycznych kierowcy zostaną ukazane niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości. Udział zarówno w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny. Wysokość opłaty za kurs wyniesie 100 zł., zaś za szkolenie 200 zł. Oba trzeba będzie zaliczyć między czwartym a ósmym miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy.

WYDŁUŻENIE OKRESU PRÓBNEGO

Okres próbny będzie mógł być powtarzany kilkukrotnie w trakcie upływu lat prowadzenia pojazdu, a co więcej, w pewnych sytuacjach będzie podległa wydłużeniu na podstawie decyzji starosty. Będzie to możliwe w razie, gdy w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu. W takiej sytuacji okres próbny ulegnie obowiązkowo przedłużeniu o 2 lata.

2 LATA OKRESU PRÓBNEGO DLA PIRATÓW DROGOWYCH

Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał również piratów drogowych, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Według wstępnych ustaleń kurs reedukacyjny ma trwać około 4 dni, a spekuluje się też, że będzie on kosztował ok. 500 zł. Jeśli jednak w ciągu 5 lat od zakończenia kursu kierowca znów przekroczy 24 punkty, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Szacuje się, że łączny dodatkowy koszt uzyskania prawa jazdy może wynieść około 300-450 zł. Nowe obostrzenia i obowiązki wchodzące w życie z dniem 4 czerwca 2018 r. dostarczą młodym kierowcom dodatkowych opłat w wysokości 300 zł – za obowiązkowy kurs teoretyczny doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne. Natomiast w przypadku osób, które przekroczyły dopuszczalny limit 24 punktów kurs reedukacyjny ma najprawdopodobniej kosztować ok. 500 zł.

Na podstawie: prawo-jazdy-360.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.