Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny na prawo jazdy – aktualizacja 2018

Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny na prawo jazdy

W czerwcu 2018 roku zmienią się zasady egzaminowania przyszłych kierowców. O nowych wytycznych dotyczących prawa jazdy pisaliśmy tutaj. Okazuje się, że czekają nas również zmiany w opłatach za egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Prawo jazdy 2018: Jednogłośnie poparcie nowelizacji przez Senat

Senat jednogłośnie poparł nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Co ciekawe podczas omówienia głównym zagadnieniem okazało się prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Jakiś czas temu wspominaliśmy o prawie jazdy dla niesłyszących. Zmiany miały wejść od 1 stycznia 2018, jednak jak to z ustawami bywa, termin został przesunięty na połowę roku.

 

Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny osób niepełnosprawnych

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją. Obecnie obowiązuje zniżka 50% na opłatę za egzamin praktyczny da osób niepełnosprawnych, które posiadają orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd po przystosowaniu go do rodzaju niepełnosprawności. W takim przypadku jazda egzaminacyjna musi odbywać się pojazdem osoby zdającej egzamin.

Nowelizacja przewiduje zwolnienie osób z orzeczonymi schorzeniami z opłaty za część praktyczną egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy do egzaminu jest wykorzystywany przystosowany do danego rodzaju niepełnosprawności pojazd należący do zdającego.

 

Będzie wykaz pojazdów egzaminacyjnych

Przewidziano również stworzenie strony internetowej z wykazem dostępnych pojazdów, z których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby skorzystać w czasie egzaminu. Dostępna ma być również lista ośrodków, które będą dysponowały takimi pojazdami.

Ustawa przejdzie teraz weryfikacji Prezydenta. Ma wejść w życie po 30 dniach, z wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą, który wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia.

 

Na podstawie: motofakty.pl

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.