Niemcy: Ujednolicenie wydawania procedur dla transportu ponadgabarytowego

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer planuje stworzenie takich samych warunków składania wniosków o pozwolenia na transport ponadgabarytowy dla wszystkich przedsiębiorstw. Ma się to wydarzyć w ramach planowanej jeszcze na 2019 rok nowelizacji Ustawy o ruchu drogowym StVO.

Ta sama opłata dla wszystkich

Organ chce ujednolicić procedurę wydawania zezwoleń dla dużego i ciężkiego transportu na terenie całych Niemiec. W rezultacie zmianie ulegnie kwota opłaty, która będzie odtąd taka sama dla wszystkich.

Nie tylko procedura uzyskania zezwolenia lub zwolnienia, będzie taka sama dla wszystkich wnioskodawców w przyszłości, ale także wysokość opłaty. Może to spowodować, że wzrosną opłaty dla poszczególnych firm, ale dla większości z nich procedury będą bardziej przejrzyste i sprawiedliwsze, jak podkreślił Wolfgang Draaf, dyrektor zarządzający Federalnej Grupy Ekspertów ds. Ciężkich Transportów i Dźwigów (BSK).

Poprawka do ustawy

Przyczyną jest poprawka do Ustawy o ruchu drogowym (StVO), która została zaproponowana przez federalnego ministra transportu – Scheuera, w połowie sierpnia i zostanie wdrożona w tym roku, pod warunkiem zgody Bundestagu i Bundesratu. Projekt reformy StVO, przewiduje podstawową kwotę 40 euro za zezwolenie lub zatwierdzenie transportu ponadgabarytowego.

Maksymalna opłata może jednak wzrosnąć z 767 euro do 1300 euro. Tylko przy szczególnych wymiarach transportu i ogromnej ilości pracy organów z tym związanej, firmy musiałyby się liczyć z najwyższą stawką. Większość płaciłaby mniej więcej tyle samo, co wcześniej. Wnioskodawcy będą mogli w przyszłości korzystać z nowego oprogramowania, za pomocą którego mogą sami obliczyć koszty.

Na podstawie: koben.pl

Czytaj więcej:

Zmiana opłat za przejazd autostradą w Czechach

Obowiązek znajomości języka niemieckiego przez kierowców pojazdów ponadgabarytowych

Wszystko co musisz wiedzieć o kontenerach transportowych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.