Obowiązek znajomości języka niemieckiego przez kierowców pojazdów ponadgabarytowych

Obowiązek znajomości języka niemieckiego przez kierowców pojazdów ponadgabarytowych

Uwaga kierowcy jeżdżący do Niemiec! Do pozwoleń na transport panadgabarytowy o ponadwymiarowej długości, szerokości i ciężarze, dodano obowiązek znajomości języka niemieckiego przez kierowców pojazdów ponadgabarytowych.

Trybunał Administracyjny w Mannheim uchwalił, że kierowcy i załoga ponadgabarytowych pojazdów ciężarowych lub zespołów pojazdów muszą posługiwać się językiem niemieckim. Do uchwały przychyliło się także miasto Friedrichshafen.

Wątpliwości firm zagranicznych

Decyzję sądu zaskarżył usługodawca litewskiej agencji spedycyjnej. W jej uzasadnieniu sędziowie  podkreślili, że w przypadku objazdów, wypadków lub złych warunków pogodowych, załogi transportów ponadgabarytowych, kierowcy muszą umieć porozumieć się z policją. Podstawowe umiejętności językowe nie wystarczą. W opinii sędziów wymóg ten nie dyskryminuje firm zagranicznych i jest zgodny z prawem UE.

Tłumaczenie przepisu

VwV-StVO zu § 29 Nadmierne użytkowanie dróg

  1. Treść pozwolenia
  2. Specjalne warunki dla transportu podlegającego obowiązkowi wysłuchania

W celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania ruchu drogowego konieczne jest, aby podczas trwania całego transportu była obecna jedna osoba, która w stopniu wystarczającym potrafi porozumieć się w języku niemieckim, w szczególności z eskortującymi/towarzyszącymi funkcjonariuszami policji.

Czytaj więcej o prawie w Niemczech:

Nowe opłaty drogowe w Niemczech

Waloryzacja płacy minimalnej w Niemczech

E-autostrady w Niemczech

Jak zgłaszać do milog przez internet?

 

Na podstawie: koben.pl

 

2 Komentarze

  1. Takie ograniczenie być może w pewnym sensie przyczyni się do bezpieczeństwa transportu, jednak wprowadza bardzo duże ograniczenie w ilości osób uprawnionych w tej branży. Ma to swoje plusy i minusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.