Zmiana opłat za przejazd autostradą w Czechach

Uwaga kierowcy, szykuje się zmiana opłat za przejazd autostradą w Czechach. Od 2021 roku będą obowiązywać tylko opłaty elektroniczne.

Zamiast winiet opłaty elektroniczne

Izba Poselska czeskiego parlamentu przyjęła w piątek projekt ustawy o sposobie poboru opłat za korzystanie z autostrad. Zamiast winiet będą elektroniczne opłaty. Po uchwaleniu przez Senat ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.

Elektroniczne udogodnienia

Nowy system przewiduje uregulowanie opłaty za przejazd przez czeskie autostrady przez internet lub aplikacje mobilne. Kontrola opłat, bezpośrednio powiązanych z numerem rejestracyjnym samochodu, będzie się odbywać przez kamery oraz istniejące już bramki służące do kontroli myta opłaconego przez firmy transportowe.

Nie będzie podnoszenia opłat

Posłowie odrzucili poprawki pozwalające rządowi na podnoszenie rocznych opłat za przejazdy.  Ma to również związek z remontami autostrad, w tym najważniejszej D1 z Pragi do Brna. Zakończenie prac remontowych planowane jest na 2021 rok.

Izba nie zgodziła się także na zniesienie systemu obowiązkowego poboru opłat do czasu zakończenia remontów na autostradzie D1. Mimo sprzeciwu rządu posłowie zaakceptowali zwolnienie z opłat zabytkowych samochodów, które mają specjalne tablice rejestracyjne.

Nowe przepisy dla pojazdów ciężarowych

Dla samochodów ciężarowych przyjęto także poprawkę, która uzależnia wysokość myta od poziomu emisji i hałasu pojazdów. Nowe przepisy przewidują zwolnienia lub ulgi dla pojazdów z silnikami elektrycznymi, hybrydowymi i wodorowymi, jeżeli emisja dwutlenku węgla nie będzie przekraczać 50 g na kilometr.

Czytaj więcej:

Niemcy: Nowe opłaty drogowe od 2019 roku

Niemieckie opłaty drogowe sprzeczne z unijnym prawem

Nowe zasady wyprzedzania w Belgii

Na podstawie: wnp.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.