Kontrola trzeźwości kierowcy

Od 1 czerwca 2017 roku w Prawie o ruchu drogowym znalazł się zapis, który daje podstawy do przeprowadzania kontroli trzeźwości kierowcy. Mogą się one odbywać bez zapowiedzi i warto się na nie przygotować.

Co było przed 1 czerwca 2017?

Przepisy obowiązujące przed 1 czerwca 2017 roku stanowiły, że prowadzący kontrolę drogową policjant był uprawniony do żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie lub środka działającego podobnie do alkoholu. Badaniu koniecznemu do ustalenie zawartości alkoholu w organizmie mogła zostać poddana osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia po spożyciu alkoholu.

Obowiązkowa kontrola

Obecnie kierowcy nie mogą odmówić rutynowej kontroli trzeźwości. Znowelizowane przepisy wskazują, że podczas kontroli drogowej uprawniony do niej organ może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu. Przepis ten nie zobowiązuje do posiadania uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez kontrolowanego przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu.

Jakie kary obowiązują za jazdę po spożyciu alkoholu?

Konsekwencji karnych nie ma stan po spożyciu alkoholu do 0,19 promila. Wykroczeniem natomiast określane jest prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, to jest od 0,2 do 0,5 promila. Grozi za nie:

  • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
  • 10 punktów karnych

Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł

Czytaj więcej:

Francja – protesty

Nowe oznaczenia opon w Unii Europejskiej

Utrudnienia w ruchu w Czechach w grudniu

na podstawie: motofakty.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.