Jazda w podwójnej obsadzie: wady i zalety

Praca kierowcy w podwójnej obsadzie jest szczególnie korzystna w przypadku długich tras oraz wtedy gdy klientowi zależy na jak najszybszym dostarczeniu towaru. Wynika to wprost z czasu pracy kierowcy, który w przypadku kierowców w tandemie pozwala jechać dłużej, bo cykl dobowy wynosi w tym przypadku 30 godzin. Więcej o czasie pracy kierowcy piszemy tutaj. Drugą korzyścią pracy w tandemie jest fakt, że młody kierowca może się uczyć od bardziej doświadczonego kolegi. Jednak praca w podwójnej obsadzie to również szereg wad i zalet, które postaramy się przedstawić.

Zalety pracy w podwójnej obsadzie

Jest z kim zagadać

Jak jest się w domu gościem, 9h dziennie za fajerą i kilka tygodni w trasie to można zdziczeć i oszaleć. Oczywiście jest radyjko, można zadzwonić do domu, ale nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy twarzą w twarz z drugą osobą. Podwójna obsada to zapewnia, nie ważne o czym się gada, ważne że jest z kim.

Bezpieczniej

Kierowca zawodowy narażony jest na wiele niebezpieczeństw – sytuacje na drodze, kradzieże, nielegalni imigranci, napady z bronią w ręku itd. Dlatego we dwójkę jest bezpieczniej. A przynajmniej ma się większe poczucie bezpieczeństwa, nie jesteś sam i nikt nie walnie cię od tyłu w łeb. Oczywiście nie należy zgrywać bohatera, życie jest zawsze najważniejsze, a towar ubezpieczony.

Można jeździć z żoną

Jeżeli małżonka ma kategorię C+E to możecie jeździć razem, tylko nie jestem pewien czy to wada czy zaleta 🙂

Jak jesteś zmęczony, może wsiąść inny kierowca.

Czasem po prostu ogarnia zmęczenie, a trzeba dojechać do celu. W takim wypadku kolega może cię zmienić, a ty kimniesz w fotelu pasażera lub jak nie boisz się mandatu to na leżance.

Wady pracy w podwójnej obsadzie

Trzeba się dogadać

Kierowcy w tandemie spędzają ze sobą dużo czasu na bardzo małej przestrzeni, dlatego koniecznie muszą się dogadywać. W zasadzie już przy pierwszym kółku będzie wiadomo czy możecie razem jeździć. Kluczowe jest ustalenie zasad. Czy palimy w aucie, jaka muzyka leci, nie wolno niczego tłumić w sobie i trzeba o wszystkim głośno mówić.

Nie ma prywatności

Spędzacie ze sobą więcej czasu niż z rodziną i to na małej przestrzeni, gdzie ciężko dbać o higienę(ale należy to bezwzględnie robić) i mieć chwilę prywatności, żeby choćby pogadać przez telefon.

Odpoczyniki dzienne krótze niż 9h

Prawo nie gwarantuje 11h pauzy, tak jak jest to u pojedynczego kierowcy.  Ponadto dyspozytor, będzie ustawiał pracę, tak aby czas pracy był jak najlepiej wykorzystany.

Łatwo się zarazić przeziębieniem

Jak partner wyruszy w trasę i będzie akurat chory, to na takiej małej przestrzenie gdzie się ciągle razem przebywa znacząco zwiększa się ryzyko zakażenia się chorobami nieprzenoszonymi drogą kropelkową. 

Podsumowując, praca w podwójnej załodze jest nie dla każdego. Ma ewidentnie swoje zalety, które doceni klient, a także pozwala też zrealizować podstawowe potrzeby społeczne. Ma również i wady wynikające z małej przestrzeni i ciągłym przebywaniem z jedną osobą.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.