Jest porozumienie w sprawie Brexitu!

Co nowego w sprawie Brexitu?

Udało się! Jest porozumienie w sprawie Brexitu. Do końca nie było pewne, czy uda się przed unijnym szczytem uzgodnić treść porozumienia w sprawie warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Udane negocjacje

Niedługo przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował jednak, że negocjacje zakończyły się sukcesem. Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

W czwartek 17.10 rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej, który uważany jest za ostatnią szansę na porozumienia w sprawie brexitu tak, aby możliwe było wyjście Wielkiej Brytanii w planowanym terminie, czyli 31 października. Zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że po wielu godzinach negocjacji udało się osiągnąć porozumienie. Zarekomendował przyjęcie porozumienia Radzie Europejskiej. O osiągnięciu porozumienia poinformował także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Okres przejściowy do końca 2020 roku

Unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier powiedział, że w końcu mamy sprawiedliwą i rozsądną podstawę dla uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przekonywał, że porozumienie daje bezpieczeństwo obywatelom i firmom. Umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą. – Mówił na konferencji prasowej, że ten tekst powinien dać pewność prawną w każdym obszarze, w którym brexit stworzył niepewność. Przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w jednym z krajów członkowskich . Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też bezpieczeństwo wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu Unii w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii.

Wciąż nie ma pewności…

W sobotę Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym będzie głosowała nad przyjęciem porozumienia, jeśli zostanie ono zawarte na szczycie Unii Europejskiej lub dalszymi krokami, jeśli go nie będzie. Kluczowe podczas głosowania nad przyjęciem porozumienia w Izbie Gmin może się okazać poparcie Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która podkreślała, że nie może poprzeć planów Johnsona w sprawie brexitu w ich obecnym kształcie.

Ponieważ propozycje Johnsona zakładały, że Irlandia Północna wyjdzie wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostanie w unijnym jednolitym rynku, DUP obawia się, że odmienne traktowanie tej prowincji może podważać integralność terytorialną kraju. Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że porozumienie wygląda “jeszcze gorzej” niż wersja wynegocjowana przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May i powinno zostać odrzucone przez posłów.

Tamta wersja porozumienia została trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin, co w konsekwencji skłoniło May do złożenia rezygnacji. Nie jest też pewne, czy porozumienie zaakceptuje grupa twardych zwolenników brexitu w samej Partii Konserwatywnej.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj więcej

Co nowego w sprawie Brexitu? [AKTUALIZACJA]

Jak przygotować się na Brexit? [aktualizacja]

Brexit: Wyjście awaryjne dla branży transportowej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.