Brexit: Wyjście awaryjne dla branży transportowej

Brexit: Wyjście awaryjne dla branży transportowej

Nie tak dawno informowaliśmy Was o tym, jak przygotować się na Brexit i jego różne scenariusze. Pisaliśmy też o obowiązku rejestracji w ENS. Tymczasem podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Unii Europejskiej państwa wspólnoty przyjęły rozwiązanie tymczasowe. Wypracowane zostało wyjście awaryjne dla branży transportowej.

Wyjście awaryjne dla branży transportowej

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Unii Europejskiej 19 marca br. państwa Unii Europejskiej przyjęły awaryjne rozwiązania prawne na okoliczność opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnoty europejskiej bez umowy. Będą one dotyczyły także kierowców i przewoźników. Ich celem jest ograniczenie najpoważniejszych szkód spowodowanych przez twardy Brexit.

Przejściowe ustalenia w zakresie kabotażu i cross-trade

Wbrew niektórym czarnym scenariuszom, Rada i Parlament Europejski zgodziły się pójść na pewne ustępstwa dla Wielkiej Brytanii w zakresie kabotażu i cross-trade, co postulowała m.in. Polska i Francja. Zgodnie z zasadą wzajemności ustępstwa będą dotyczyć krajów unijnych, w tym oczywiście także Polski.

Maksymalnie 2 dodatkowe operacje załadunku i rozładunku na terenie UE

Ustalono, że przez pierwsze 4 miesiące po wystąpieniu z UE, brytyjscy przewoźnicy, po wykonaniu przewozu do Unii Europejskiej i rozładunku będą mieli w ciągu 7 dni prawo do maksymalnie 2 dodatkowych operacji załadunku i rozładunku. Następnie, przez kolejne 3 miesiące prawo zostanie ograniczone do 1 takiej operacji. Ustalenia będą obowiązywały do 31 grudnia 2019 roku.

Umowy dwustronne z Wielką Brytanią

Ponadto przyjęto, że od 1 stycznia 2020 roku kraje członkowskie będą miały prawo zawierać umowy dwustronne z Wielką Brytanią, do czasu zawarcia umowy wielostronnej Unii Europejskiej z Wlk. Brytanią. Takie rozwiązanie poza Polską popierały m.in. też Niemcy.

Ustalenia wejdą w życie jeśli…

Jest jeszcze jedna uwaga. Propozycje Rady UE skierowane są do Wielkiej Brytanii i wejdą w życie, jeśli Wielka Brytania odwzajemni się tym samym wobec przewoźników z UE.

Kiedy będzie Brexit?

Według najnowszych informacji, Brexit nie nastąpi 29 marca.Jeśli Izba Gmin przegłosuje wynegocjowaną już kilka miesięcy temu umowę o wyjściu z UE, to Wielka Brytania będzie miała dodatkowy czas na jej ratyfikację i wyjdzie z UE w sposób uporządkowany 22 maja. Jeśli nie będzie porozumienia po raz kolejny, to Wielka Brytania musi poinformować do 11 kwietnia, czy organizuje wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeśli nie przewiduje takiej opcji, to będzie musiała wyjść z UE w sposób nieuporządkowany 12 kwietnia.

Źródło: ZMPD, RP


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.