Czy można dostać mandat za palenie w samochodzie?

Czy można dostać mandat za palenie w samochodzie?

Mimo licznych kampanii prozdrowotnych do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się niemal co czwarty Polak. Wielu kierowców ma zwyczaj palenia podczas prowadzenia pojazdu. Palenie nie tylko szkodzi zdrowiu przebywających w samochodzie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego. Czy można dostać mandat za palenie w samochodzie?

Dekoncentracja podczas palenia

Prowadzenie samochodu wymaga od kierowcy całkowitej uwagi. Żaden czynnik poboczny nie powinien go rozpraszać. Podczas palenia papierosa mamy zajęte ręce oraz skupiamy się na tym, żeby nie zabrudzić wnętrza auta popiołem. Dodatkowo jeśli papieros wypadnie z dłoni, możemy się poparzyć i zupełnie przestać kontrolować to, co dzieje się na drodze.

Zanieczyszczenie środowiska i zagrożenie bezpieczeństwa

Po wypaleniu papierosa wielu kierowców pozbywa się niedopałka, wyrzucając go przez okno. W ten sposób narażają się na mandat za zaśmiecanie. Niedopałki papierosów to toksyczne odpady, które szkodzą środowisku naturalnemu. Co więcej są przypadki pożaru samochodu z powodu niedopałka wyrzuconego z innego auta – najczęściej wpadał on do przestrzeni silnikowej pojazdu. Wystarczy, że silnik jest w kiepskim stanie (wycieki oleju, paliwa) i może dojść do zapalenia się samochodu.

Prawny zakaz palenia w pojazdach

Zgodnie z polskim Prawem o Ruchu Drogowym i artykułem 63 Kodeksu Drogowego w naszym kraju obowiązuje zakaz palenia tylko w określonych przypadkach. Przepis sformułowany jest następująco: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

Kto może palić podczas prowadzenia pojazdu?

 Jak widać przepisy mówią o sytuacji, gdy przewozimy osobę, więc gdy jedziemy sami możemy jeść, pić i palić w aucie. Jeśli przewozi się  pasażera w ciężarówce, można jeść, pić i palić. Nie objęci zakazem jedzenia, picia i palenia są także kierowcy samochodów osobowych przewożących pasażera lub pasażerów – z wyjątkiem taksówki.

Inaczej jest w przypadku autobusów, gdyż tych pojazdów nie klasyfikuje się jako samochody osobowe. samochód osobowy to pojazd zdolny pomieścić do 9 pasażerów łącznie z kierowcą. Gdy miejsc jest więcej – pojazd jest autobusem i jego kierowca nie może ani jeść, ani pić,

Mandat za palenie w pojeździe?

Z powyższych regulacji wynika, że mandatu mogą obawiać się tylko osoby kierujące np. motorowerami i motocyklami i palące w tym czasie papierosa. Za popełnienie takiego wykroczenia grozi mandat w wysokości 50 zł. W tym przypadku nie przewidziano punktów karnych.

Na podstawie: [motofakty]

Czytaj więcej:

Czas pracy Kierowcy – czas jazdy, przerwa i odpoczynek

Zatrudnianie kierowców w Polsce

Porady dla początkujących kierowców ciężarówki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.