Zadbaj o lakier swojego pojazdu!

Zadbaj o lakier swojego pojazdu!

Zabezpieczone alarmami przed niepowołanymi gośćmi, nowoczesne, funkcjonalne, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, a nawet potrafiące chronić pasażera przed skutkami groźnych wypadków – wydawać by się  mogło, że nowe pojazdy są dobrze zabezpieczone przed wszelkimi „niebezpieczeństwami”, które mogą spotkać kierowcę na drodze. Okazuje się jednak, że nowoczesne technologie nie chronią samochodów przed…nieczystościami na ich lakierze.

Niebezpieczne owady i ptasie odchody

Pozornie niegroźne nieczystości na lakierze potrafią narobić sporych szkód. Ptasie odchody zawierają enzymy trawienne i inne związki chemiczne, które oddziałują na lakier powodując uszkodzenia jego powierzchni. Pozostawione na powierzchni lakieru przyczyniają się do osłabienia zabrudzonego miejsca i powstawania tam odprysków, do których łatwo może wdać się korozja.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku martwych owadów na masce. Ich chitynowy pancerz, który uderza z ogromną siłą może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, rozkładające się resztki mogą dostać się pod zewnętrzną warstwę lakieru i powodować jego dalsze uszkodzenia.

Uszkodzenia spowodowane przez insekty lub odchody w dłuższej perspektywie mogą spowodować konieczność ponownego lakierowania auta, co może kosztować nawet kilka tysięcy złotych! Ponadto ponownie lakierowane auto traci na wartości.

Jak bezpiecznie czyścić lakier, żeby go nie uszkodzić?

Poza tym, że enzymy i kwasy żołądkowe znajdujące się w odchodach mogą zniszczyć lakier, kosztowne straty również spowodować nieumiejętne czyszczenie mechaniczne.  Twarde drobinki roztarte po lakierze mogą wywołać głębokie zarysowania. Może je tez spowodować zbyt blisko przykładana dysza z wodą. Nie należy zbliżać dyszy z wodą pod dużym ciśnieniem na odległość mniejszą niż 20 centymetrów, ani stosować żadnych skrobaczek.

W supermarketach i sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi może znaleźć specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia śladów po insektach. Można też zrobić taki płyn samodzielnie. Jego podstawą jest woda, do której należy dolać 50 ml płynu do mycia naczyń, a następnie około 100 ml octu. Taka mieszanka jest równie skuteczna i mniej kosztowna.

Jak zabezpieczać lakier?

Podstawowym zabezpieczeniem lakieru jest położenie na niego warstwy wosku. Im jest twardszy, tym lepiej. Jeśli natomiast dla kogoś wosk nie jest wystarczający, to droższą opcją są powłoki. Dla przykładu, pokrycie ceramiką auta miejskiego może kosztować od 2 do 5 tysięcy złotych. Inne opcje są jeszcze droższe.

 

Na podstawie: autokult.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.