Korytarz życia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Płynny przejazd pojazdów uprzywilejowanych, ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia, a także życia. Niestety zdarzają się na drogach osoby, które nie wiedzą jak się zachować, widząc w lusterku zbliżające się pomarańczowe lub niebieskie światła i słysząc charakterystyczną syrenę. Zbędne zamieszanie oraz popłoch mogą kogoś kosztować życie. To właśnie z tego powodu każdy kierowca bezwzględnie musi wiedzieć, czym jest korytarz życia oraz znać zasady jego tworzenia.

Co to jest korytarz życia?

Określamy w ten sposób pas na drodze utworzony przez znajdujące się na niej pojazdy, których celem jest umożliwienie przejazdu służbom ratowniczym.

Pogotowie, policja oraz straż pożarna napotykają największe problemy w dużych miastach podczas godzin szczytu, ale również na drogach ekspresowych oraz autostradach. Tu nie ma miejsca na chaos i analizowanie sytuacji. Każdy powinien działać zgodnie z planem.

Taka forma udrażniania drogi od lat doskonale funkcjonuje w wielu krajach Europy, a od roku oficjalnie również w Polsce.

Jak utworzyć korytarz życia?

Na drodze o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku, jadący lewym pasem muszą zjechać maksymalnie na lewo, jadący prawym pasem na prawo.

Na drodze z większą ilością pasów zasada jest taka, że pojazd uprzywilejowany powinien przejechać pomiędzy skrajnie lewym a sąsiadującym z nim pasem. Samochody z lewego pasa zatem zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi drogi, wszystkie pozostałe do prawej.

Dzięki tak jasnym wytycznym każdy użytkownik drogi powinien wiedzieć jak się zachować, w tym również kierowca pojazdu ratowniczego. Nie musi on lawirować między samochodami, ryzykując, że w pewnym momencie gdzieś utknie.

Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego można kontynuować poruszanie się zajmowanym uprzednio pasem ruchu.

O czym musisz pamiętać?

Kiedy na autostradzie widzisz tworzący się korek, dojeżdżając do niego, ustaw się odpowiednio przy właściwej krawędzi swojego pasa i zachowaj bezpieczny odstęp od samochodu przed Tobą. Może się okazać, że korek spowodowany jest wypadkiem, do którego będą chciały się dostać służby ratownicze. Jadąc więc lewym pasem, zatrzymaj się przy linii z lewej strony, analogicznie przy prawej linii, jeżeli jesteś na prawym pasie.

Nawet wówczas, gdy na drodze jest wyznaczony buspas, bądź pas awaryjny, nie spodziewaj się, że pojazd ratunkowy z któregoś z nich skorzysta. Jadąc buspasem, ryzykowałby napotkanie stojącego autobusu, który nie miałby dokąd uciec. Na pasie awaryjnym natomiast zdarzają się niespodzianki w postaci odłamanych elementów samochodu, szkła oraz śmieci, które mogłyby uszkodzić oponę spieszącej na ratunek karetki. Zakłada się więc, że pojazdy na sygnale każdorazowo mają korzystać z korytarza życia.

Co grozi za blokowanie korytarza życia?

Od dnia 6 grudnia 2019 roku obowiązuje nas przepis, który dokładnie reguluje sposób zachowania, jaki wymagany jest od kierowców podczas przepuszczania pojazdu uprzywilejowanego. Art. 9 Kodeksu Drogowego dokładnie opisuje obligatoryjny sposób postępowania. W przypadku nieprzestrzegania go grozi mandat w wysokości 500 zł, a nawet sprawa w sądzie, która może się zakończyć utratą prawa jazdy. Absolutnie zakazane i najsurowiej karane jest wykorzystywanie korytarza życia przez kierowców, którzy nie są do tego uprawnieni.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.