Jaki alkomat wybrać- przegląd popularnych modeli

Artykuł Sponsorowany

Alkomat- wbrew pozorom- może przydać się nie tylko funkcjonariuszom publicznym czy służbom medycznym, ale także np. pracodawcom czy osobom, które chcą sprawdzić stężenie alkoholu we własnej krwi przed wyruszeniem w drogę. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli alkomatów; w związku z tym przed zakupem warto zapoznać się z ich specyfikacją.

Alkomaty elektrochemiczne: do stałego użytku i gdy potrzebna jest precyzja

Alkomaty elektrochemiczne odznaczają się przede wszystkim wysokim poziomem precyzji. Wyniki, które pokazują, są dokładne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu sensora elektrochemicznego (któremu zawdzięczamy nazwę alkomatu). Wśród alkomatów elektrochemicznych można wyróżnić zarówno alkomaty osobiste jak i profesjonalne (czyli takie, które są używane przez różnego rodzaju służby). Alkomaty osobiste zazwyczaj wymagają częstszej kalibracji, jednak wyniki, które pokazują, są tak samo precyzyjne jak w przypadku alkomatów profesjonalnych. Możliwy jest również wybór spośród alkomatów elektrochemicznych o automatycznym lub manualnym trybie pomiaru, co bezpośrednio przekłada się na wygodę użytkowania urządzenia.

Poszczególne alkomaty elektrochemiczne różnią się między sobą także zakresem pomiaru. Niektóre mogą pokazać wynik, który wyniesie maksymalnie 0,5 promila, inny- nawet 5 promili. Warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość wskazań. Większość alkomatów elektrochemicznych wskazuje z dokładnością do dwóch miejsc do przecinku, ale są i takie, które pokażą wynik z dokładnością do trzech miejsc po przecinku (takie urządzenie- a także wiele innych alkomatów- można znaleźć na stronie https://www.eltrox.pl/elektronika/alkomaty-2/alkomaty.html).

Alkomaty jednorazowe: sprawdzają się, gdy chcemy skontrolować siebie lub gości

Alkomaty jednorazowe sprawdzą się z kolei w momencie, gdy chcemy upewnić się, że wczorajsza impreza nie wpływa już w żaden sposób na naszą percepcję, a nasza krew jest wolna od alkoholu. Alkomat jednorazowy przyda się także w sytuacji, gdy jeden z naszych gości postanowi na drugi dzień wracać samochodem- dzięki urządzeniu możemy upewnić się, że kierowca nie zrobi krzywdy nikomu na drodze. Alkomaty jednorazowe działają na nieco innej zasadzie niż alkomaty elektrochemiczne (wyposażone w sensory i wyświetlacze LCD). Alkomaty jednorazowe zawierają specjalną substancję, która pod wpływem oparów alkoholu zmienia kolor- właśnie dzięki temu można poznać, czy w czyimś organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Tym samym alkomaty jednorazowe spełniają dobrze swoją najważniejszą funkcję, ale nie są tak precyzyjne jak alkomaty elektrochemiczne.

2 Komentarze

  1. Alkomaty zawse powinny być precyzyjne. Sam mam alkohita i jestem zadowolony z dokładności, która przydaje się przede wszystkim kierowcom. W końcu wazne jest nie tyle, czy jesteśmy pijani, ile czy możemy już prowadzić. Dlatego nie warto kupować tanich zabawek, które szybko zaczną przekłamywać. Pół biedy, jeżeli będą zawyżały promile.

  2. Ja mam elektrochemicznego alkohita x50 od ponad roku, działa bardzo dobrze, ma dobry sensor, długą gwarancję, aż 6 latna urządzenie, to chyba pierwszy sprzęt w którym spotkałem się z tak długą gwarancją, na pewno jeli kupować to tylko elektrochemiczne, dają dokładniejszy wynik i nie rozkalibrowują się tak szybko jak półprzewodnikowe które według mnie koło alkomatu to co najwyżej mogą sobie postać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.