Węgry: Obowiązkowe zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego.

Obowiązkowe zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego.

Uwaga kierowcy podróżujący na Węgry! Władze tego kraju egzekwują kary pieniężne za brak dodatkowych dokumentów w pojeździe, tj. obowiązkowe zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego. Jest to zgodne z unijnymi przepisami.

Węgry: Obowiązkowe zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego

Za brak aktualnego dokumentu potwierdzającego badanie techniczne pojazdu podczas kontroli na Węgrzech kierowca może zostać obciążony karą pieniężną. Jak informuje ZMPD w przypadku kontroli na terytorium Węgier brak takiego dokumentu może skończyć się mandatem nawet w wysokości 800 000 UHF (ponad 10 tys. zł).

Dyrektywa obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej

Zgodnie z polskimi przepisami prawa kierowcy nie mają obowiązku na terenie Polski posiadania dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia posiadanego ubezpieczenia OC. Natomiast w kwestii prawa unijnego kierowcy mają obowiązek posiadania m.in. dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC. Faktem jest, że żaden z krajów Unii Europejskiej do tej pory nie egzekwował przepisów Dyrektywy 2014/47/WE.

Co zawiera dyrektywa?

W dyrektywie 2014/47/UE zapisane są następujące obowiązki:

Państwa członkowskie, aby świadectwo zdatności do ruchu drogowego odpowiadające najbardziej aktualnemu badaniu zdatności do ruchu drogowego lub jego kopia lub – w przypadku wydania elektronicznego świadectwa zdatności do ruchu drogowego – uwierzytelniony lub oryginalny wydruk takiego świadectwa oraz protokół najbardziej aktualnej drogowej kontroli technicznej były przechowywane w pojeździe, jeżeli są one dostępne.

Państwa członkowskie wymagają, aby przedsiębiorcy i kierowcy pojazdu podlegającego drogowej kontroli technicznej współpracowali z funkcjonariuszami służb kontrolnych oraz zapewniali dostęp do pojazdu, jego części i wszelkiej właściwej dokumentacji do celów kontroli.
 
Państwa członkowskie zapewniają, aby odpowiedzialność przedsiębiorców za utrzymywanie wykorzystywanych przez nich pojazdów w stanie zapewniającym bezpieczeństwo i w stanie zdatności do ruchu drogowego została określona, bez uszczerbku dla odpowiedzialności kierowców tych pojazdów.”

Czy przepisy będą egzekwowane w całej Europie?

Wprowadzone obostrzenia dokumentacyjne mogą zaskakiwać, tym bardziej, że w Polsce te obowiązki zostały ograniczone do minimum i już od października zeszłego roku nie jest wymagane przewożenie w pojeździe nawet dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczeniowej.

Wykonując jednak przewozy międzynarodowe, w celu złagodzenia przebiegu kontroli, warto zadbać o komplet dokumentów w pojeździe. Być może już wkrótce nie tylko Węgry, ale wszystkie kraje członkowskie UE będą chciały w przyszłości wprowadzić podobne wymagania w swoich krajach. Warto zatem zgodnie z powyższymi przepisami wyposażyć pojazd w odpowiednie zaświadczenie lub jego kopię.

Czytaj więcej:

Zakaz wjazdu ciężarówek do europejskich miast

Zakaz ruchu pojazdów powyżej 7,5 t we Włoszech

Zniesienie winiet dla samochodów ciężarowych do 2023 roku

Kalendarz świąt i dni wolnych w Europie 2019

Na podstawie: ZMPD, koben

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.