Nowe zasady wyprzedzania w Belgii

Zmiana zasad wyprzedzania w Belgii

Uwaga kierowcy podróżujący do państw Beneluksu. Od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady wyprzedzania w Belgii. Dotyczą pojazdów ciężarowych

Ujednolicone przepisy w państwach Europy

Od 2019 roku w Belgii obowiązują nowe przepisy dotyczące wyprzedzania przez ciężarówki. Są podobne do tych, które obowiązują w innych krajach europejskich. Co więcej, nadal będzie funkcjonował zakaz wyprzedzania w deszczu.

Zakaz wyprzedzania w miejscach oznakowanych

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Belgii do końca 2018 r. funkcjonował na autostradach z dwoma pasami w jednym kierunku. Manewr ten był możliwy na odcinkach odpowiednio oznakowanych niebieską tablicą. Od tego roku samochody ciężarowe mogą wyprzedzać na wspomnianych drogach, o ile nie ma na nich znaku z zakazem wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych, jaki pojawia się na drogach państw Unii Europejskiej.

We Flandrii całodobowe zakazy wprowadzono na około połowie wszystkich autostrad z dwoma pasami w każdym kierunku. Kolejne 25 procent będzie objętych zakazami czasowymi w godzinach szczytu.

Zakaz wyprzedzania w deszczu

Mimo wprowadzonych zmian, nadal obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek podczas deszczu. W skutecznej kontroli jego przestrzegania ma pomóc system kamer z deszczomierzem oraz czujnikami deszczu. Poza funkcjonującymi już 14 kamerami ma zostać zainstalowanych kilkadziesiąt nowych – 38 stałych oraz 5 mobilnych. Ponadto co najmniej jedna mobilna kamera będzie aktywna w każdej prowincji flamandzkiej.

Dotychczasowe zasady obowiązujące w Belgii bardzo często były ignorowane przez zagranicznych kierowców, którzy przeważnie ich nie znali.

[media]

Czytaj więcej o przepisach w Belgii:

Nowe opłaty drogowe w Belgii

Płaca minimalna w Belgii w 2019

3 Komentarze

    • Barani łbie a po co ci swiatla przeciwmglowe w ulewie? Zeby oslepiac innych. Pewnie jestes jednym z tych co wlaczaja tylne swiatla przeciwmglowe w czasie deszczu. Bo jedzie taki imbecyl 100-110km/h i mysli ze za nim taka mgla sie wytwarza z odprowadzonej wody ze go nie widac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.