Jak logistyka przesyłek krytycznych pomoże Ci uniknąć kary?

Terminowość jest jednym z największych atutów przedsiębiorcy, na którym buduje się zaufanie i rozwija satysfakcjonująca współpraca. Dlatego tak ważne jest sprawne organizowanie dostaw, zarówno dużych partii towarów, jak i drobnych, ale istotnych pakietów. Kiedy tradycyjne metody zawodzą i pojawia się ryzyko opóźnienia, z pomocą przychodzi logistyka przesyłek krytycznych.

Przesyłki we współpracy międzynarodowej

Wymiana korespondencji, próbek czy partii towarów stanowi stały element współpracy pomiędzy firmami na rynku międzynarodowym. Zazwyczaj do takiej wymiany wystarczy oferta jednej z wielu firm kurierskich, które organizują przewozy oraz obsługują przesyłki lotnicze, morskie lub drogowe na dużych odległościach. O ile jednak dostarczenie umowy o współpracę czy próbnej partii produktów do sąsiedniego miasta nie jest zagrożone poważnymi opóźnieniami, o tyle ekspediowanie paczki lub listu na inny kontynent stwarza znacznie większe ryzyko. Objęte są nim również ekspresowe przesyłki, nadawane z założeniem szybkiego dotarcia do miejsca przeznaczenia.

Opóźnienia wynikają z różnych przyczyn. Mogą powstawać na skutek błędu człowieka lub czynników niezależnych, takich jak niesprzyjające warunki pogodowe czy awaria środka transportu. Kiedy przesyłka nie może być dostarczona na czas, niesie to ze sobą wiele często poważnych konsekwencji. Do tych najbardziej ekstremalnych można zaliczyć zatrzymanie procesu produkcji czy zagrożenie zgonem osoby, która oczekuje na lek lub szczepionkę. Jednym z następstw, z jakimi musi się zmierzyć wysyłający, jest też konieczność poniesienia wysokich kar finansowych, które często są uwzględniane w umowie o współpracy. Narażają one przedsiębiorcę na straty, a jednocześnie podważają zaufanie do niego i mogą mieć wpływ na dalsze kontrakty.

Czym jest przesyłka krytyczna?

Kiedy przesyłki ekspresowe nie mogą dotrzeć na czas do odbiorcy i z różnych powodów pojawia się ryzyko opóźnienia, przyjmują one charakter przesyłek krytycznych. Oznacza to, że wymagają szybkiej interwencji, w tym zmiany firmy kurierskiej na taką, która dysponuje znacznie szerszymi możliwościami dostarczenia produktu czy listu na czas. Krytyczne przesyłki to również takie pakiety, które wymagają błyskawicznej dostawy do odbiorcy ze względu na ich zawartość. Może nią być np. próbka leku czy szczepionki albo nietrwały produkt spożywczy, który stanowi ofertę współpracy handlowej. Większość tradycyjnych firm kurierskich i spedycyjnych opiera swoją działalność na określonych schematach logistycznych. Korzystając np. ze środków transportu czy portów przeładunkowych innych firm, są od nich uzależnione i zdarza się, że nie mają wpływu na opóźnienia. Przykładem są przesyłki lotnicze ekspediowane jako część cargo złożonego z ładunków wielu klientów. Niesprzyjające warunki pogodowe czy awaria samolotu uziemiają maszynę razem z transportem.

Logistyka przesyłek krytycznych – sposób na opóźnienia

Współczesny świat biznesu funkcjonuje w oparciu o nowoczesne rozwiązania logistyczne oraz komunikację elektroniczną. Wymiana doświadczeń, dogadywanie transakcji czy podpisywanie umów pomiędzy kontrahentami z różnych zakątków świata odbywają się za pośrednictwem łączy internetowych i wideokonferencji. W większości przypadków kluczowe znaczenie ma również czas, który osiąga wysoką wartość. Kiedy pojawia się konieczność szybkiego dostarczenia produktu do miejsca odległego o tysiące kilometrów, niezbędna jest doskonała organizacja, jaką zapewnia współczesna logistyka przesyłek krytycznych. Firmy kurierskie wyspecjalizowane w tej dziedzinie usług nawiązują liczne kontakty oraz opracowują strategie, dzięki którym w ciągu zaledwie godziny problem opóźnienia zostaje rozwiązany. Transporty drogowe są ekspediowane jako przesyłki lotnicze, przyspieszeniu ulega odprawa celna, zatrzymana z powodu niekompletnej dokumentacji, a paczkę z uszkodzonego pojazdu firmy kurierskiej przejmuje inny dostawca. Wiele takich problemów jest rozwiązywanych za pomocą jednego telefonu do odpowiedniego partnera w innym kraju. Doskonała logistyka przesyłek krytycznych pozwala rozwiązać każdy problem z opóźnieniem i w efekcie uniknąć wysokich kar finansowych.

Ekspedycja przesyłek ekspresowych z firmą RGW Express

Przesyłki krytyczne to domena firmy spedycyjnej RGW Express, będącej agentem IATA – Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. Od 30 lat rozwija ona działalność w dziedzinie organizacji i nadzorowania spedycji zarówno w formie tradycyjnej, jak i w odniesieniu do przesyłek ekspresowych. W ofercie usług są logistyka transportu drogowego, lotniczego i morskiego oraz dopełnienie formalności celnych.

RGW Express jest zarówno profesjonalnym przedsiębiorstwem spedycyjnym, jak i licencjonowaną agencją celną, która dysponuje certyfikatem AEO (Authorised Economic Operator). Dlatego zapewnia kompleksową obsługę transportu, do minimum ograniczając zaangażowanie klientów. Specjalnością firmy są też przesyłki krytyczne, których obsługa jest prowadzona przez 24 godziny na dobę. Do ich realizacji są wykorzystywane czartery samolotów, dedykowane przewozy samochodowe, przesyłki lotnicze oraz inne rozwiązania logistyczne.

1 Komentarz

  1. Ja osobiście korzystam w biznesie z przesyłek krytycznych oraz agencji celnej. Miałem okazję współpracować z RGW i rzeczywiście mogę ich polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.