W dobie podwyżek cen paliw czas pomyśleć o ekologicznej jeździe. Nie mamy wpływu na politykę gospodarczą oraz światową, ale możemy zrobić coś we własnym zakresie, by obniżyć koszty paliwa. Co to jest eco driving i dlaczego jest ważny?
Co to jest eco driving?
Pojęciem eco drivingu, czyli ekonomicznej jazdy określa jak najszybsze pokonanie danej trasy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, a także oszczędności paliwa i środowiska. To jednak nie tylko prosty i niezbyt kosztowny sposób na zredukowanie spalania. Związana jest z nim także postawa prowadzącego pojazd oraz szacunku dla współużytkowników dróg.
Jednak najlepiej wytłumaczyć na czym polega ekonomiczna jazda umie zawodowy kierowca:
Dlaczego eco driving się opłaca?
Jak jeździć oszczędniej?
Po zapoznaniu się z 10 zasadami eco drivingu warto sprawdzić, na czym w szczegółach polega oszczędna jazda.
Ponadto mamy dla Was kilka rad, które pomogą jeździć zgodnie z zasadami eco drivingu.
Dbaj o swój pojazd
Należy używać oleju właściwego dla naszego pojazdu i systematycznie go wymieniać. Trzeba także pamiętać o wymianie filtrów powietrza. Aby utrzymać silnik w czystości i dbać o jego prawidłowe działanie należy też używać paliwa rekomendowanego przez producenta.
Zawsze dobrze zapoznawać się z instrukcją użytkowania pojazdu dostarczoną przez producenta. Należy konsolidować trasy i używać urządzeń pokładowych, a także planować trasy z wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć wielu zakorkowanych, nieprzejezdnych dróg. Urządzenia pokładowe (GPS) mogą także pomóc oszczędzić czas oraz wybrać właściwą trasę.
Podróżuj „lekko”
Przed podróżą wyładuj wszystko, co się da. Wszelkiego rodzaju dodatki znajdujące się na froncie zmniejszają aerodynamikę pojazdu a luźna, niepoprawnie zapięta plandeka z boków i tyłu zwiększa zużycie paliwa ( nawet o 5 – 8 % ! ) powodując gorsze spalanie pojazdu, a tym samym zaniżając statystyki kierowcy zawodowego. Usuń z pojazdu wszelkie niepotrzebne i ciężkie przedmioty. Sprawdź opony. Zawsze zachowuj w nich odpowiednie ciśnienie.
Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na zmniejszenie poziomu spalanego paliwa o dobre 4-5%. Niedopompowane opony zwiększają opór i powodują niezdolność pojazdu do właściwego toczenia po drodze. Takie opony bardzo szybko się zużywają.
Poruszaj się ze stałą prędkością
Postaraj się utrzymywać stałą prędkość korzystając jednocześnie z możliwie najwyższego biegu. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania. Moc, jakiej silnik potrzebuje, by zachować stałą prędkość jest znacznie mniejsza jeśli nie hamuje się i nie przyspiesza zbyt często.
Uczestnicz w ruchu patrząc daleko przed siebie. Jeśli trasa, na której się znajdujesz wymaga częstego przyspieszania i hamowania – rób to delikatnie. Unikaj dynamicznych startów i ostrego hamowania, ponieważ są one główną przyczyną utraty paliwa oraz szybszego zużycia niektórych komponentów pojazdu (np hamulce, opony). Zachowaj bezpieczną odległość między pojazdami, co pozwoli zyskać cenną odległość a co za tym idzie, więcej czasu na stopniowe hamowanie lub przyspieszanie.
O czym należy pamiętać podczas podróży?
1. Przy dużej prędkości zamknij szyby.
Nie jedź z otwartymi szybami, o ile prędkość pojazdu nie wynosi więcej niż 60km/h. Jazda z otwartą szybą na autostradzie zmniejsza ogólną aerodynamikę pojazdu i powoduje zwiększenie konsumpcji paliwa.
2. Usuń z pojazdu wszelkie elementy które zakłócają oryginalny, aerodynamiczny wygląd pojazdu i jego opływowy kształt.
Łagodnie zmniejszaj prędkość. Za każdym razem, gdy naciskasz hamulce, tracisz energię. Postaraj się wykorzystać energię toczenia pojazdu tak jak to tylko możliwe. Używaj retardera i hamowania silnikiem by zredukować prędkość gdy dojeżdżasz do świateł.
3. Zwracaj uwagę na prędkość z jaką się poruszasz.
Poruszaj się z maksymalną dopuszczalną prędkością by oszczędzić paliwo, staraj się nie wyprzedzać pojazdów ze zbyt dużą prędkością. Korzystając z tych
prostych rad można uzyskać poprawę ekonomii paliwowej o 10-15%. Celem powinna być stała prędkość!
4. Sprawdzaj ostrzeżenia silnika.
Dzisiejsze pojazdy wyposażone są w zaawansowane systemy diagnostyczne (OBD) które na bieżąco monitorują pracę silnika. Jeśli w czasie jazdy wyświetli się ostrzeżenie OBD, istnieje prawdopodobieństwo, że spalanie jest za wysokie a ekonomia paliwowa leci w dół. Wymiana uszkodzonego czujnika może w tym przypadku poprawić o całe 40% wynik spalania. Jeśli ostrzeżenie pojawia się często, powinieneś skonsultować to ze specjalistą.
5. Ogranicz do koniecznego minimum korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji.
Możesz używać ich wybiórczo, żeby zredukować obciążenie silnika. Rzadsze korzystanie z klimatyzacji pozwala na zaoszczędzenie 10-15% paliwa. Parkuj swój pojazd w cieniu. Nie rozgrzewaj pojazdu. Dzisiejsze pojazdy nie potrzebują tego. Wystarczy delikatnie ruszyć do przodu po uruchomieniu zapłonu. Niepotrzebne rozgrzewanie pojazdu zwiększa poziom emisji spalin, powoduje utratę paliwa.
6. Staraj się unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu.
Postaraj się znaleźć alternatywną drogę zamiast brnąć w centrum zakorkowanego miasta. Potrwa to może kilkanaście minut więcej, ale pozwoli zmniejszyć konsumpcję paliwa i zmniejszyć zużycie hamulców, skrzyni biegów. Pozwala to również w dużym stopniu uniknąć szybkiego zmęczenia kierowcy i zredukować ryzyko wypadku!
7. Kiedy dojeżdżasz do świateł, postaraj się unikać całkowitego zatrzymywania pojazdu.
Jeśli już zatrzymasz się na światłach a te zmienią się na zielone, przyspiesz stanowczo, ale postaraj się nie wciskać pedału bardziej niż do połowy. Zmień na następny bieg tak szybko jak to możliwe. Silniki diesla w większości przypadków wymagają zmiany biegu zanim obrotomierz wskaże 1,500 rpm, niektóre nawet niżej.
Eco-driving na egzaminie na prawo jazdy
Od 1 stycznia 2015 roku kursanci zdający egzamin na prawo jazdy są oceniani również z eco-drivingu. Wynika to z dyrektywy unijnej. Zapis prawa europejskiego mówi o konieczności sprawdzania na egzaminie praktycznym poruszania się w sposób bezpieczny, sprawny i energooszczędny. Datego też egzaminatorzy muszą sprawdzać jazdę zgodnie z zasadami eco-drivingu.
Sprawdź także, co zmieniło się w zasadach egzaminowania na prawo jazdy od czerwca 2018.
Jak ograniczyć koszty paliwa w transporcie?
Nie mamy wpływu na politykę gospodarczą oraz światową, ale możemy zrobić coś we własnym zakresie, by obniżyć koszty paliwa. W połowie czerwca podawaliśmy 10 sposobów na to, jak technicznie obniżyć zużycie paliwa – część 1 oraz część 2. Poniżej jeszcze kilka informacji w pigułce:
Zobacz także, co mogą zrobić przedsiębiorcy, aby ograniczyć zużycie paliwa w swojej firmie.
Telematyka w służbie ecodrivingu
Nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiają monitorowanie stylu jazdy kierowców. Są one w stanie obserwować takie parametry jak: płynność jazdy, eksploatacja silnika, praca na biegu jałowym, przestrzeganie czasu pracy, unikanie gwałtownych manewrów, przestrzeganie ograniczeń prędkości. Ale monitorowanie to nie wszystko, system zaprojektowany przez teagle.io umożliwia przesyłanie tych informacji kierowcy w czasie rzeczywistym – dzięki czemu może on na bieżąco zmieniać swój styl jazdy. Natomiast dane historyczne z wielu pojazdów umożliwią analitykom znalezienie sposobu na ograniczenie zużycia paliwa oraz wytwarzania CO2 przez flotę pojazdów
Bardzo fajny artykuł 😀 mi jako młodemu kierowcy, któremu nikt nigdy nie tłumaczył na czym dokładnie polega eco-driving artykuł otworzył oczy na to w jaki sposób powinno się jeździć.
Bardzo fajny i treściwy artykuł. Ostatnio u nas w firmie organizowane były szkolenia flotowe i tam właśnie poruszona została również kwestia ecodrivingu. Moim zdaniem trzeba jak najbardziej o tym mówić i uświadamiać, bo nie tylko początkujący kierowcy, ale też Ci bardziej doświadczeni miewają z tym problemy, które głównie wynikają właśnie z niewiedzy. 🙂
ecodriving jest coraz czesciej poruszanym tematem, co mnie bardzo cieszy, oby tak dalej!
Ekodriving powinien być obowiązkowo nauczany na kursie prawa jazdy każdej kategorii. Także kierowcy publicznych środków transportu – autobusów, tramwaji, pociągów – powinni stosować zasady ekodrivingu, celem zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, jak i oszczędności pieniędzy.