eCMR – na czym polega i jakie korzyści się z nim wiążą?

eCMR

We wrześniu 2019 r. Polska przystąpiła do Protokołu aktualizującego Konwencję o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR). Niepodważalne zalety cyfrowego listu przewozowego sprawiają, że coraz więcej krajów i firm europejskich decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania.

Co to jest eCMR?

Podobnie jak każdy list przewozowy, również ten elektroniczny ma na celu określenie warunków pojedynczej umowy transportowej. Sporządzony wspólnie przez nadawcę oraz przewoźnika, stanowi dowód przyjęcia ładunku ze wszystkimi szczegółami realizacji usługi. Zawiera m.in. informacje o miejscu oraz czasie załadunku, rozładunku, dane samochodu.

E-CMR wystawiany jest za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, a strony zatwierdzają go, używając podpisu elektronicznego. Ułatwia to znacznie prace administracyjne i znacząco je przyspiesza.

W których krajach obowiązuje eCMR?

Na chwilę obecną Protokół dodatkowy do Konwencji CMR, stanowiący odstąpienie od papierowej dokumentacji w zakresie transportu towarów, na rzecz jej elektronicznej wersji, podpisało 26 państw.

Są to: Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Iran, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Mołdawia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Tadżykistan, Turcja i Wielka Brytania.

Zalety (eCMR) elektronicznego listu przewozowego

W przypadku tradycyjnej, papierowej formy dokumentu, wypłata za fracht następuje dopiero w momencie, gdy zleceniodawca otrzyma kopię listu CMR. Jest to wyjątkowo uciążliwe dla tych podmiotów, których kierowcy zjeżdżają na bazę raz na kilka tygodni. Rodzi to opóźnienia mogące zaburzać płynność finansową firmy transportowej. Dzięki e-CMR przewoźnik może wystawić rachunek bezpośrednio po dostarczeniu ładunku do odbiorcy. Skraca to czas oczekiwania na należność, zmniejszając ryzyko powstania zatoru płatniczego, szczególnie groźnego dla małych przedsiębiorstw.

Dzięki e-CMR istnieje również opcja elektronicznego wystawiania Proof of Delivery, czy fakturowania usługi.

Cyfrowy list przewozowy to jednocześnie ogromna wygoda dla wszystkich stron. W każdej chwili mają one dostęp do bieżącej informacji o statusie przesyłki w czasie rzeczywistym, a ewentualna procedura reklamacyjna przebiega znacznie szybciej i taniej.

Elektroniczne CMR-ki dają przewoźnikowi opcję łatwiej archiwizacji informacji logistycznych dotyczących każdego zlecenia. Jest to duża oszczędność papieru, tuszu, miejsca do przechowywania dokumentów, a także czasu, który trzeba poświęcić na odszukanie szczegółów konkretnego przewozu.

Na cyfrowych dokumentach CMR zyskują też producenci, którzy dzięki szybkim potwierdzeniom dostawy swojego towaru za granicę, nie muszą płacić od niego podatku VAT.

Trudno wreszcie pominąć rolę, jaką odgrywa elektroniczna dokumentacja w obliczu panującej pandemii. Przekazywanie sobie listów papierowych z rąk do rąk mogłoby nieść ze sobą niepotrzebne ryzyko zarażenia. Dzięki cyfryzacji każdy ma wgląd w dokumenty za pośrednictwem własnego komputera, telefonu, czy tabletu.

Innowacyjne rozwiązania i dygitalizacja są kluczem do szybkiego rozwoju również firm transportowych.  Dzięki elektronicznym dokumentom procesy przewozowe przebiegają sprawniej, są tańsze, a ich szczegóły bardziej przejrzyste. Korzystają na tym zarówno przewoźnicy, jak I zleceniodawcy, którzy mają stałą kontrolę nad ładunkiem.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.