Postanowienia w sprawie Brexitu zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tymczasem, aby zapobiec kłopotom w branży transportowej, decyzją Komisji Europejskiej dostęp do rynku transportowego UE został przedłużony do końca lipca 2020.
Dynamiczna sytuacja w sprawie Brexitu
Wydłużenie dostępu do rynku transportowego UE ma pozwolić na lepsze przygotowanie przewoźników do twardego Brexitu. Tymczasem może okazać się, że nie nastąpi on wcale 31 października 2019…
Nie będzie twardego Brexitu
Premier Wielkiej Brytanii Borin Johnson poniósł klęskę. Izba Gmin zapowiedziała, że nie będzie twardego Brexitu i przedterminowych wyborów.
Przyjęta została ustawa blokująca bezumowne opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Izba Gmin odrzuciła również rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Głosowanie w Izbie Gmin
Zdecydowana większość deputowanych była przeciw “twardemu” Brexitowi. Stosunkiem głosów 327 do 299 przeciwnicy bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przegłosowali wczoraj w brytyjskiej Izbie Gmin ustawę blokującą tzw. „no-deal brexit”. Przyjęta w środę (4 września) ustawa otwiera drogę do zablokowania “twardego” brexitu i opóźnienia wyjścia kraju z Unii Europejskiej do końca przyszłego roku, pod warunkiem, że do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia z Brukselą.
Ustawa trafi teraz do Izby Lordów, której członkowie będą mieli możliwość jej przyjęcia, zgłoszenia poprawek lub podjęcia prób opóźnienia jej procedowania przed zaplanowanym na przyszły tydzień zawieszeniem obrad parlamentu. Jednak i tam wynik głosowania będzie prawdopodobnie taki jak w Izbie Gmin. Tymczasem dopóki pod projektem ustawy podpisu nie złoży królowa Elżbieta II, dokument nie jest prawnie wiążący.
Przesunięcie terminu Brexitu?
Przyjęcie ustawy blokującej bezumowny brexit, wymusza na brytyjskim premierze wystąpienie do Brukseli z prośbą o przedłużenie czasu na wyjście kraju z UE przynajmniej do 31 stycznia 2020 r. Z zastrzeżeniem wszakże, że do 19 października (czyli dzień po zakończeniu październikowych obrad Rady Europejskiej) nie uda się uzgodnić ewentualnej umowy określającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Tymczasem szef brytyjskiego rządu wielokrotnie zapewniał, że nie będzie prosił UE o przedłużenie czasu na brexit – zdaniem Johnsona Wielka Brytania ma bowiem wyjść z Unii 31 października, z umową albo bez. Deklarował również, że bez możliwości “twardego” opuszczenia Wspólnoty nie jest w stanie negocjować z Brukselą.
O dalszych ustaleniach w sprawie Brexitu będziemy informować na bieżąco.
Czytaj więcej o Brexicie:
Brytyjski Parlament przyjął ustawę zmuszającą premier do opóźnienia Brexitu
Są nowe ustalenia w sprawie Brexitu!
Dodaj komentarz