Dlaczego ceny paliw stale rosną?

Dlaczego ceny paliw stale rosną?

Ceny oleju napędowego przekroczyły 5 zł za litr i nie zapowiada się na ich obniżkę zarówno w Polsce jak i Europie. Jak pisaliśmy pod koniec maja w Sejmie rozpoczęły się prace nad nowym podatkiem paliwowym, który ma być formą walki ze smogiem. Jak wpłynie to jak ceny benzyny? Dlaczego ceny paliw stale rosną?

Cena paliwa to wypadkowa kilku składników

Na cenę paliwa ma wpływ klika czynników. Około 45% stanowi koszt paliwa zakupionego w rafinerii, kolejne dwie duże składowe to akcyza (31%) oraz podatek VAT wynoszący 18,7%. Do tego należy doliczyć zwykle 2% marży i 2,6% kosztów opłaty paliwowej.

 

Dlaczego ceny paliw stale rosną?

Ceny paliwa są bezpośrednim odzwierciedleniem zmian sytuacji na światowym rynku ropy naftowej. Od początku kwietnia ceny ropy w Londynie wzrosły do wartości 80 dolarów za baryłkę, tj. 159 litrów. W styczniu 2017 roku 10 krajów OPEC oraz 11 krajów spoza OPEC obniżyło produkcję ropy w celu zniwelowania dużej nadwyżki światowych zapasów ropy. Porozumienie zakładało obniżenie produkcji o 1,8 mln baryłek dziennie, z czego 1,2 mln w państwach OPEC, a pozostałe 0,6 mln w Rosji i u innych producentów.

W miarę upływu czasu skala obniżki światowej podaży ropy zaczęła przybierać na sile, głównie za sprawą problemów Wenezueli, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz wypowiedzeniu przez USA  umowy nuklearnej z Iranem Przy silnym tempie wzrostu światowej konsumpcji sięgającym 1,2-1,4 mln dziennie efektem jest całkowita redukcja nadwyżki światowych zapasów ropy. To jednak nie wszystko…

 

Czym jest opłata emisyjna?

Do czynników polityczno – gospodarczych należy dodać jeszcze opłatę emisyjną od paliw, wynikającą z ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Stawka ma wynosić dla benzyn silnikowych i olejów napędowych 80 zł za 1000 litrów, czyli wzrost cen paliw o 10 gr/l.

 

Jak obniżyć koszty zużycia paliwa?

Nie mamy wpływu na politykę gospodarczą oraz światową, ale możemy zrobić coś we własnym zakresie, by obniżyć koszty paliwa. W połowie czerwca podawaliśmy 10 sposobów na to, jak technicznie obniżyć zużycie paliwa – część 1 oraz część 2.

Przedsiębiorcy mogą natomiast walczyć z cenami na kilka przykładowych sposobów:

  1.  wykorzystywać własne zbiorniki na paliwo
  2.  pozyskiwać najtańszych dostawców
  3. uzależnić ceny transportu od indeksu zmian cen paliw pozwalającego na stosowanie dopłat paliwowych (co niekoniecznie spotka się z aprobatą klientów)
  4. zakupić karty paliwowe i flotowe
  5.  korzystać z  aplikacji wskazującej najtańsze stacje paliwowe

 

Na podstawie: Trucks And Machines, nr 6/2018

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.