Czy będzie podwyżka cen ubezpieczenia OC?

Czy będzie podwyżka cen ubezpieczenia OC?

Początek 2019 roku to czas kolejnych prawnych zmian. Tym razem mogą dotyczyć one także ubezpieczeń komunikacyjnych. Czy będzie podwyżka cen ubezpieczenia OC?

Odpowiedzialność za wypadki komunikacyjne

Według zapowiedzi od nowego roku ma wzrosnąć odpowiedzialność ubezpieczycieli za wypadki komunikacyjne w ramach OC. Ma wynosić odpowiednio o 210 tysięcy euro więcej za szkody osobowe i o 50 tysięcy euro za szkody w mieniu. Senat przyjął przegłosowane w Sejmie podniesienie sum gwarancyjnych OC w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach. Zmiany mają wejść w życie na koniec 2018 roku i stać się przyczyną zwiększenia odpowiedzialności ubezpieczycieli za szkody komunikacyjne.

Podwyżka sum gwarancyjnych

Wzrost odpowiedzialności ubezpieczycieli w praktyce oznacza to, że najwyższe możliwe do uzyskania odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku drogowego będzie wyższe niż obecnie i wyniesie odpowiednio:

–  do 5,21 mln euro na jedno zdarzenie w przypadku szkód na osobie – bez względu na liczbę poszkodowanych (aktualna suma gwarancyjna: 5 mln euro),

– do 1,05 mln euro na jedno zdarzenie w przypadku szkód w mieniu – bez względu na liczbę poszkodowanych (aktualna suma gwarancyjna: 1 mln euro).

Unijna dyrektywa komunikacyjna

Obawy o podwyżki cen OC mogą okazać się jednak zupełnie niesłuszne. Zmiany wymusiła unijna dyrektywa komunikacyjna (2009/103/WE) i dzięki nim poszkodowani w wypadkach mają mieć zagwarantowane wyższe odszkodowania w skrajnych przypadkach, czyli po szkodach o największej wartości. Nie powinno to mieć wpływu na politykę cenową zakładów ubezpieczeń.

Czytaj więcej o ubezpieczeniach:

ubezpieczenie turystyczne

ubezpieczenie GAP

 

Na podstawie: motofakty.pl

2 Komentarze

  1. Warto porównywać ze sobą propozycje wielu firm ubezpieczeniowych z spośród ich wybrać najlepszą pod nasze kryteria ofertę. Niestety jak wszystko także i ubezpieczenia będą drożeć więc musimy nauczyć się wykorzystywać pomocne narzędzia jak porównywarki ubezpieczeń online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.