Ubezpieczenie GAP – co warto wiedzieć?

ubezpieczenie GAP
Zdjęcie: Pictures Of Money (Flickr)

Coraz częściej przy zakupie samochodów finansowanych w leasingu  w pakiecie pojawia się ubezpieczenie GAP. Tajemniczo brzmiąca nazwa określa ochronę przed utratą finansową, gdy nasz pojazd ulegnie wypadkowi lub zostanie skradziony.

 

Czym jest ubezpieczenie GAP?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku utraty samochodu, czyli szkody całkowitej po wypadku lub kradzieży. Jednakże na samym początku warto zaznaczyć, że nie wszystkie polisy GAP obejmują kradzież. Kluczowe jest tu dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia.

 

W jaki sposób działa ubezpieczenie?

Załóżmy hipotetyczny przypadek – po podpisaniu umowy leasingowej na auto o określonej wartości, za jakiś czas dochodzi do wypadku. Zobowiązanie leasingowe jest spłacone w połowie…

Ubezpieczyciel płaci niewielką kwotę i wypłaca odszkodowanie z tytułu autocasco, lecz pomniejszone o spadek wartości pojazdu. W tym czasie leasingodawca oblicza, ile pozostało do spłaty. Często okazuje się, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela jest niższa niż ta obliczona przez leasingodawcę. Mając GAP nie trzeba się tym martwić, natomiast bez tej polisy należałoby zwrócić brakującą sumę leasingodawcy.

 

Rodzaje ubezpieczenia GAP:

Fakturowy – pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą rozbitego lub skradzionego auta, a kwotą jaka widnieje na fakturze jego zakupu. Jest to najdroższa forma takiej polisy, ale też najbezpieczniejsza.

Indeksowy – zapewnia wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego procentu od wartości auta. Najczęściej 20 do 30 proc. Jest to forma tańsza od GAP fakturowego, ale droższa od finansowego.

Finansowy – pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą odszkodowania z tytułu AC. Jest to najtańsza forma GAP.

 

Na jak długo zawiera się ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP zawiera się na cały okres umowy leasingowej. Działa zarówno w przypadku szkód spowodowanych przez kierującego pojazdem jak i przy szkodach wyrządzonych przez inny pojazd.

 

A jaki jest koszt takiego ubezpieczenia?

Posiadanie ubezpieczenia GAP nierzadko powoduje, że leasingodawcy przyznają korzystniejsze warunki – w ten sposób wymuszają wykupienie ubezpieczenia. Koszt to od 0,5% ceny samochodu na fakturze do 1,2 % rocznie.

Polisa jest stosunkowo tania i korzystna. Niewielka kwota w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej powoduje, że nie trzeba dopłacać kilku czy kilkunastu, a w przypadku drogich samochodów nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Na koniec podkreślmy, że ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla samochodu fabrycznie nowego jak i używanego, niezależnie od jego ceny.

Na podstawie: autokult.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.