Bezpieczny transport przesyłek na palecie

Transport przesyłek na paletach nie jest dziś zarezerwowany wyłącznie dla dużych transportów zaopatrzeniowych i logistycznych – z możliwości zapakowania większych ładunków na palety można korzystać także przy przeprowadzkach lub większych transportach prywatnych, wykorzystując bezpieczeństwo i łatwość transportu oferowaną przez palety.

Zarówno firmy transportowe jak i nadawcy przesyłek na paletach powinni zadbać o to, by transport odbywał się bezpiecznie i nie stwarzał ryzyka uszkodzenia przewożonych towarów. Do tego konieczny będzie właściwy wybór palety oraz odpowiednie zabezpieczenie transportu. Jak się za to zabrać?

Najważniejsze rodzaje palet transportowych

Wśród podstaw z jakimi warto zapoznać się przed wyborem odpowiedniej palety do transportu są rodzaje palet dostępnych na rynku i przystosowanych do przewozu różnego rodzaju towarów. Najpopularniejszym i najbardziej korzystnym, z transportowego punktu widzenia, wariantem są europalety, które standaryzowane są do określonych rozmiarów i dzięki temu łatwo ustawić je na naczepie oraz rozładować z użyciem wózka widłowego. Alternatywnie możliwe jest zastosowanie tzw. skrzyniopalet, półpalet oraz palet dla kontenerów, choć te znacznie częściej wykorzystuje się w transportach specjalistycznych.

Europalety występują z reguły w 4 podstawowych wymiarach:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Co ważne, europalety dopuszczają maksymalne obciążenie przekraczające 1000 kg, dzięki czemu nadają się zarówno do transportu towarów i zaopatrzenia do sklepów, jak i sprzętów AGD, mebli czy materiałów budowlanych przy przeprowadzkach, budowach i transportach prywatnych.

Jak wybrać właściwą paletę do transportu?

Bezpieczeństwo przewozu towarów na paletach będzie zależało w dużej mierze od właściwego wyboru palety i jej odpowiedniego przygotowania. To po stronie nadawcy leży obowiązek dostosowania rozmiaru i dopuszczalnego obciążenia palety do planowanego transportu, a także zamówienie firmy zdolnej zająć się takim transportem. Poszukując palet do transportu warto zwrócić uwagę na sprawdzonych producentów palet lub upewnić się, że używana paleta, z której będziemy korzystać nie jest pęknięta, złamana czy zgniła – zły stan palety będzie zagrożeniem nie tylko dla transportowanych przedmiotów, ale i ludzi obsługujących transport.

W jaki sposób zabezpieczać przesyłki na paletach?

Podczas przygotowywania transportów paletowych warto zwrócić uwagę na kilka kwestii wpływających bezpośrednio na łatwość transportu i bezpieczeństwo przesyłki. Pierwszym, kluczowym elementem pakowania powinno być równomierne rozłożenie ciężaru na palecie – towar transportowany w paczkach warto ustawić tak, by paczki były położone jedna na drugiej, stabilnie i umożliwiały późniejsze zabezpieczenie całej palety folią. Środek ciężkości ustawionych paczek powinien pokrywać się ze środkiem ciężkości palety, nie przeciążając jej wyraźnie na jedną ze stron. Warto zadbać też, by najcięższe paczki znalazły się na spodzie i nie przygniatały paczek lżejszych.

Dobierając paletę do potrzeb transportu nie warto kusić się o zakup tańszej i mniejszej palety i liczyć, że „jakoś to będzie”. Przygotowane paczki nie mogą wystawać poza rozmiar palety, zarówno ze względu na późniejsze utrudnienia w załadowaniu takiej palety do pojazdu i jej rozładowaniu, jak i ze względu na większe ryzyko uszkodzenia paczek i towarów w środku. W przypadku ograniczeń co do wysokości pakowania transportów paletowych, w większości przypadków, pomijając transporty specjalne, górny limit wysokości towaru wraz z paletą to 180 cm. Cała paleta wraz z załadunkiem powinna być zabezpieczona przeznaczoną do tego folią, a często także taśmami spinającymi dającymi pewność, że przewożone przedmioty i paczki nie zsuną się z palety podczas transportu.

Co zrobić, jeśli transportowane towary nie mają regularnych kształtów? Puste paczki na palecie będą zaburzały jej środek ciężkości i mogą doprowadzić do wgnieceń, dlatego zawsze trzeba zadbać o to, by stosować właściwe wypełnienia i materiały amortyzujące (np. styropiany, folie, pianki), a także pakować każdy przedmiot w stabilne opakowanie ograniczające ryzyko jego zniszczenia. Z tego też powodu nawet przy przeprowadzkach i transportach prywatnych większość firm wymaga, by wszystkie elementy zostały spakowane w kartony, włączając w to transporty lodówek, pralek i dużych sprzętów.

1 Komentarz

  1. Należy też zaznaczyć, że w przypadku transportu kurierskiego palet nie jest konieczne używanie palet standaryzowanych typu EUR. Na rynku dostępne są również palety o tych wymiarach bez klasyfikacji EUR. W użyciu są również palety wykonane z tworzywa sztucznego, a również z tektury!Jest to ważne w przypadku osób lub firm, które sporadycznie korzystają z tego typu usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.