Asystent pasa ruchu – to naprawdę działa!

Asystent pasa ruchu - to naprawdę działa!
Zdjęcie: http://trungtamhoanggia.com

To jest informacja dla wszystkich kierowców, którzy wątpili w skuteczność tego narzędzia… Dzięki zastosowaniu asystenta pasa ruchu zanotowano 85 000 kolizji i wypadków mniej. Asystent pasa ruchu – to naprawdę działa!

Zbadano skuteczność w USA

Niestety na razie wykonano badania tylko w USA, głównie z uwagi na fakt, że właśnie tam często przyczyną wypadku jest niekontrolowany zjazd z pasa ruchu. Badanie wykonała organizacja zajmująca się bezpieczeństwem samochodów IIHS (odpowiednik europejskiego Euro NCAP).

Asystent pasa ruchu działa!

Okazuje się, że wg analizy raportów policji wyciągnięto następujący wniosek – liczba zdarzeń drogowych spowodowanych zjazdem z pasa ruchu zmniejszyła się o 11 procent, tj. 85 000 zdarzeń mniej i około 55 000 osób, które uniknęły obrażeń. Zaznaczmy jednak, że pod uwagę brano dane na rok 2015.

Są to pierwsze dowody na to, że asystent pasa ruchu jest skuteczny i zapobiega wypadkom samochodów osobowych na drogach Stanów Zjednoczonych. Wiceprezes IIHS zaznaczyła jednak, że wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby kierowcy świadomie nie wyłączali systemu. Dotyczy on poruszania się samochodami osobowymi.

W przypadku samochodów ciężarowych osiągnięto wynik bliski 50 procentom, czyli takiemu, który kilka lat temu zakładało przedsiębiorstwo.

Dwie wersje asystenta

Asystent pasa ruchu występuje w samochodach w dwóch wersjach, które można określić mianem pasywnej i aktywnej. W pierwszej jest to system ostrzegający o zbyt mocnym zbliżeniu się na linii wyznaczającej pas ruchu lub najechaniu na nią kołami. Włącza się lampka ostrzegawcza i sygnał dźwiękowy, choć ten drugi nierzadko zastępują wibracje kierownicy.

System aktywny działa dokładnie w ten sam sposób, ale dodatkowo sam przejmuje kontrolę nad pojazdem, delikatnie korygując tor jazdy. Nawet jeżeli kierowca nie trzyma kierownicy, auto przez kilkadziesiąt sekund potrafi samo utrzymać się na pasie ruchu, pod warunkiem, że linie są widoczne, a zakręty nie są zbyt ostre. Wszystko oczywiście zależy od producenta samochodu – jedne systemy korygują tylko raz, inne kilka razy, a jeszcze inne pozwalają na dłuższą jazdę “bez trzymanki”.

Kiedy przydaje się ten system?

Producent zauważa, że szczególnie niebezpiecznymi zdarzeniami są te, gdy kierowca dostanie ataku jakiejś choroby lub po prostu zaśnie. W normalnych sytuacjach jest to przede wszystkim system pomagający kierowcom, którzy łatwo się dekoncentrują. Jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często zerkają na swoje pociechy siedzące z tyłu.

 

Pojawia się też ostatnio powszechny problem czytania i pisania na smartfonie podczas jazdy. W takich sytuacjach asystent pasa ruchu jest szczególnie przydatny i może uratować przed wypadkiem.

 

Na podstawie: autokult.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.