Mamy nowe wieści w sprawie Brexitu. Aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty Europejskiej 12 kwietnia, Brytyjski Parlament przyjął ustawę zmuszającą premier do opóźnienia Brexitu.
Opóźnienie Opuszczenia Wspólnoty do 30 czerwca
Premier Theresa May już wcześniej zapowiedziała, że zwróci się do Rady Europejskiej z prośbą o zgodę na opóźnienie opuszczenia Wspólnoty do 30 czerwca br., ale nowe prawo nakłada na premier prawne zobowiązanie do zrealizowania tej deklaracji.
Po tym, jak w ciągu dnia Izba Lordów zaproponowała 8 kwietnia pięć technicznych poprawek do przedstawionego projektu, Izba Gmin błyskawicznie przyjęła wszystkie przedstawione sugestie na późnowieczornym posiedzeniu. Ustawa otrzymała formalną królewską zgodę (ang. Royal Assent) w ciągu kilkunastu minut i przed północą formalnie weszła w życie.
Przepisy wymagają od rządu uzyskania poparcia Izby Gmin dla jakiegokolwiek nowego terminu Brexitu. Posłowie mieliby także prawo do przedstawienia swojej, alternatywnej propozycji daty opuszczenia Wspólnoty.
Wielka Brytania nie weźmie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Na mocy nowego prawa, rząd przedłożył wniosek o wyrażenie zgody na przedstawioną w ubiegłym tygodniu przez premier May propozycję opóźnienia Brexitu do 30 czerwca br., biorąc pod uwagę wcześniejszą chęć uniknięcia udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.Nowy scenariusz będzie poddany głosowaniu w Izbie Gmin. Ma zostać wskazany także proponowany nowy termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Prace nad ustawą od początku odbywały się w rekordowym tempie ze wszystkimi czytaniami w Izbie Gmin, przeprowadzonymi w ubiegłą środę w ciągu zaledwie kilku godzin. W ich trakcie posłowie opozycji odparli kilkukrotne próby rządu do powstrzymania dalszych prac nad dokumentem, wygrywając każde z kluczowych głosowań, w tym najważniejsze, trzecie czytanie projektu zaledwie jednym głosem (313 do 312).
Kłopot z większością głosów
Choć zgodnie z nową ustawą istnieje techniczna możliwość zmiany proponowanej przez rząd daty opuszczenia Wspólnoty to komentatorzy spodziewają się, że alternatywne propozycje zmieniające nie uzyskają niezbędnej większości głosów. Jakakolwiek propozycja rządu lub parlamentu w Londynie nie musi jednak być zgodna z ostatecznymi ustaleniami w tej sprawie, bo przedłużenie procesu wyjścia z UE wymaga jednogłośnego poparcia pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, które mogą zażądać dalszych zmian dot. przedstawionego terminu. W razie braku ich zgody, Wielka Brytania opuściłaby Wspólnotę bez umowy w najbliższy piątek.
Ostateczna decyzja w sprawie terminu do piątku
Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie członkostwa w UE i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego. Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie Brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.
AKTUALIZACJA: JEST NOWA DATA BREXITU!
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie brexitu. Przywódcy 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października 2019 roku.
Uzgodnione odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed uzgodnioną datą. Jeśli porozumienie rozwodowe zostanie ratyfikowane przez obie strony, to wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nastąpi pierwszego dnia następnego miesiąca.
Czytaj więcej o Brexicie:
Są nowe ustalenia w sprawie Brexitu!
Jak przygotować się na Brexit?
Źródło: Media
Dodaj komentarz