5 zalet korzystania z karty flotowej dla biznesu

Zainteresowanie kartami paliwowymi w firmach nieustannie rośnie. Ten wygodny sposób rozliczania się z zakupionego paliwa dostępny jest dla coraz większej liczby przedsiębiorców. Jakie zalety ma korzystanie z karty flotowej?

Wprowadzenie kart paliwowych to przede wszystkim sposób na usprawnienie działania firmy oraz możliwość zaoszczędzenia na wydatkach. Na korzystaniu z karty zyskuje każdy – od właściciela przez księgowego po kierowcę. Co możemy zyskać?

Zaleta nr 1: Prostsze tankowanie i zakupy

Argumenty przemawiające za wprowadzeniem w przedsiębiorstwie transportowym karty paliwowej zacząć należy od korzyści dla osób, które będą posługiwać się nimi na co dzień, czyli kierowców. Każda dodatkowa procedura, jakiej muszą dokonać, żeby zatankować służbowy samochód, to poświęcony cenny czas, a także zaprzątanie sobie głowy formalnościami. Tymczasem, używając karty paliwowej, transakcja odbywa się bezgotówkowo, a pracownik nie musi gromadzić kolejnych faktur. Ponadto kierowca może dokonać również innych zakupów bez konieczności operowania własnymi pieniędzmi. Dzięki temu nie ma problemu z rachunkami za wydatki poniesione w trasie.

Zaleta nr 2: Wygodne rozliczenie wydatków

Na zminimalizowaniu formalności zyskują również osoby odpowiedzialne w firmie za rozliczanie wydatków. Wszystkie koszty widoczne są od razu w postaci faktur (zazwyczaj miesięcznych), gdzie wyszczególnione zostają zarówno wydatki na paliwo, jak i inne, czyli chociażby opłaty za płatne odcinki dróg. Zamiast zbierać od kierowców stosy faktur i rachunków, wszystkie operacje zsumowane są
w jednym miejscu. Jak duże jest to usprawnienie, niech świadczy przykład floty liczącej sto pojazdów. Można śmiało przyjąć założenie, że każdy kierowca tankuje w miesiącu czterokrotnie. Do tego robi niezbędne zakupy i płaci za winiety. Kiedy każdy z pracowników dostarczy faktury do księgowości, trzeba rozliczyć kilkaset dokumentów sprzedażowych. Tymczasem karta ogranicza cały proces uwzględniający m.in. zwrot kosztów za paliwo do niezbędnego minimum. Dowody księgowe potrzebne do zwrotu VAT-u dostarczane są na bieżąco.

Zaleta nr 3: Transparentność w firmie

Mimo wzrostu zaawansowania monitoringu firmowych wydatków przedsiębiorcy wciąż skarżą się na częste nadużycia paliwowe, wynikające m.in. z tankowania prywatnych aut za służbowe pieniądze czy upuszczania paliwa z zatankowanego pojazdu. Karty paliwowe pozwalają skutecznie ograniczyć działania związane z nieuczciwością pracowników floty. Fleet manager ma wgląd do kwot, jakimi operują kierowcy, przez co może wyłapać, że dana osoba wydała na paliwo znacznie więcej, niż potrzebowała. Monitorowane są również pozostałe wydatki. W ten sposób można łatwo rozgraniczyć koszty np. myjni samochodowej z prywatnymi zakupami. To z kolei prosta droga do oszczędności
w firmie. Możliwe jest także ustalenie zakresu wydatków, adekwatne do rzeczywistych potrzeb. Dzięki temu znacząco spada liczba nadużyć. Zarządca floty może też sprawdzić, gdzie dokonywane było tankowanie, co jest pomocne zwłaszcza w przypadku ustalonych szczegółowo tras.

Zaleta nr 4: Rabaty cenowe

Korzystanie z karty paliwowej wiąże się też bezpośrednio z różnego rodzaju promocjami dla użytkowników. Duże floty mogą liczyć na upusty, znacznie zbliżające koszt tankowania do hurtowych cen paliw. To spora różnica w stosunku do zakupu paliwa przez klienta indywidualnego. Jak jeszcze obniżyć koszty? Na przykład korzystając z rabatów na myjnię. Mogą tak zrobić m.in. właściciele kart flotowych Shell Card, którzy mają możliwość mycia z dziesięcioprocentową zniżką na wszystkich myjniach sieci Shell. Dodatkowo cena za litr benzyny bądź oleju napędowego spada nawet o 5 groszy brutto. Samo korzystanie z karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku Shell Card nie ma opłat za zarządzanie kontem oraz kartą. Co więcej, tankując na stacjach Shell, posiadacz karty flotowej zwolniony jest z opłat transakcyjnych.

Zaleta nr 5: Wsparcie merytoryczne

Wymiernym wsparciem dla właścicieli floty z kartą paliwową jest możliwość znacznie prostszego rozliczenia kosztów paliwa. Jednak to nie wszystko, ponieważ oferta operatorów kart nieustannie się poszerza. Obecnie można liczyć np. na pomoc w znalezieniu najbliższej stacji paliwowej. Osoby zarządzające flotą jeżdżącą na międzynarodowych trasach docenią też merytoryczne wsparcie podczas załatwiania spraw z opłatami za zagraniczne myto.

To tylko pięć najważniejszych zalet korzystania z karty flotowej. Jest ich bowiem więcej, a wszystkie
w większym lub mniejszym stopniu usprawniają funkcjonowanie każdej floty samochodowej, bez względu na to, czy liczy sobie setkę aut, czy zrzesza pojazdy małej firmy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.