14 dni na zapłacenie mandatu

14 dni na zapłacenie mandatu

Uwaga kierowcy! Od 1 maja 2019 wydłuży się czas na uiszczenie grzywny za łamanie przepisów drogowych. Od jutra zamiast 7 będziecie mieli 14 dni na zapłacenie mandatu.

Nowelizacja kodeksu wykroczeń

Zmiany wynikają z nowelizacji kodeksu wykroczeń, wg której kilka nowych przepisów wchodzi w życie od 1 maja 2019. Dotyczą one między innymi wydłużenia czasu na zapłatę mandatu do 14 dni. Jeszcze więcej czasu na zapłatę zyska kierowca ukarany mandatem karnym zaocznym. Takie wystawiane są np. za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu. Rocznie policja potrafi wystawić mandaty na kwotę nawet 300 mln zł.

Zbyt dużo spraw sądowych

Zmiany spowodowane są zbyt wieloma postępowaniami sądowymi, które wynikały ze zbyt krótkiego czasu na opłacenie mandatów. Sprawy wielokrotnie były kierowane do sądów, mimo że sprawca nie kwestionował kary pieniężnej i chciał ją uiścić. Nie każdy jest w stanie zorganizować kilkaset złotych w ciągu zaledwie kilku dni.

Jasne informacje i łatwiejszy dostęp

Od 1 maja funkcjonariusz nakładający grzywnę (mandat) np. z fotoradaru ma obowiązek wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu i o skutkach prawnych takiej odmowy.

Mandat pozostawia się w takim miejscu, aby sprawca mógł go szybko odebrać, albo doręcza się go sprawcy. Termin do uiszczenia grzywny liczy się od dnia albo wystawienia, albo doręczenia mandatu.

Na podstawie: rp.pl

Czytaj więcej:

Nowe zasady wyprzedzania w Belgii

Super długie ciężarówki w Finlandii

Zniesienie winiet dla samochodów ciężarowych do 2023 roku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.