Zakup czy wynajem wózka widłowego – co się bardziej opłaca?

Worker driving forklift in oil factory

Potrzebujesz wózka widłowego dla swojego przedsiębiorstwa? Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy wózek widłowy będzie używany w małej firmie, czy dużej korporacji, jak często będzie używany, czy firma dysponuje zapleczem pozwalającym na jego serwisowanie oraz jest jest jej potencjał finansowy?

Zakup czy wynajem wózka widłowego

Potrzebujesz wózka widłowego dla swojego przedsiębiorstwa? Do wyboru masz zakup nowego lub używanego sprzętu albo wynajem od zewnętrznej firmy. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy wózek widłowy będzie używany w małej lub średniej firmie, czy dużej korporacji, jak często będzie używany, czy firma dysponuje zapleczem pozwalającym na jego serwisowanie oraz jest jest jej potencjał finansowy?

Praktyczne wózki widłowe

Wózek widłowy to praktyczna maszyna, która zapewnia sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw z wielu branż. Służy do transportu wewnętrznego towarów w halach logistycznych, magazynach, fabrykach, sklepach wielkopowierzchniowych i handlujących artykułami wielkogabarytowymi, sortowniach oraz centrach logistycznych. Wózki widłowe przydają się na otwartych przestrzeniach, np. na budowach budowach, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wiele firm dysponuje całą flotą tego rodzaju pojazdów. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu to jednak spory wydatek, który może okazać się dużym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa. Do ceny ewentualnego zakupu należy doliczyć także niemałe koszty administrowania, serwisowania oraz zakupu części i napraw, a także utrzymania odpowiedniego zaplecza technicznego do jego obsługi.

wózek widłowy w trakcie pracy

Kiedy rozważyć zakup?

Zakup wózka widłowego będzie najlepszą opcją w przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z tego rodzaju maszyn w codziennej pracy. Własny, dostępny w każdej chwili sprzęt z pewnością ułatwi i usprawni pracę firmy. Minusem zakupu wózków widłowych będzie z pewności duży koszt inwestycji. Kolejne wydatki, jakie trzeba ponieść to koszty związane z bieżącym utrzymaniem takiego wyposażenia. Chodzi między innymi o ubezpieczenie, okresowe przeglądy i serwisowanie, naprawy oraz wymianę części, zwłaszcza opon i akumulatorów.

Do serwisowanie wózków widłowych należy też przygotować odpowiedni dział techniczny oraz wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za opiekę nad sprzętem. Zakup wózka widłowego ogranicza też zdolność kredytową i blokuje środki finansowe przedsiębiorstwa, które można by przeznaczyć na inne cele. Warto pamiętać, że cena będzie niższa w przypadku zakupu wózka używanego. Wózki widłowe długo też utrzymują swoją wartość. Maszyny można więc odsprzedać po kilku latach w korzystnej dla przedsiębiorstwa cenie.

Zalety wynajmu

Wynajem wózków widłowych to najlepsza opcja dla przedsiębiorców, którzy korzystają z wózków raz na jakiś czas. Wynajem sprawdzi się także w przypadku, gdy nie firma nie posiada środków finansowych na jednorazowy zakup maszyn lub chce ograniczyć koszty związane z serwisowaniem pojazdów. Wynajem wózka nie blokuje też środków finansowych i nie ogranicza zdolności kredytowej firmy, a koszt wynajmu można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

operator wózka widłowego

W ofercie firm wynajmujących wózki są pojazdy różnej klasy i różnych typów. Najemcy mogą zdecydować się na maszyny nowe lub używane. Przedsiębiorcy korzystający z najmu zobowiązani są użytkować maszyny zgodnie z zapisami umowy, utrzymywać sprzęt w dobrym stanie technicznym. W zamian otrzymują pełną opiekę serwisową. Istnieje też opcja wynajmu wózka wraz z operatorem. Unikamy wtedy konieczności znalezienia pracownika z odpowiednimi uprawnieniami. To ważne w firmach, które z wózków widłowych korzystają sporadycznie.

Najem krótkoterminowy i długoterminowy

Przedsiębiorcy korzystający z usługi najmu mogą zdecydować się na najem krótkoterminowy lub długoterminowy. W tym pierwszym przypadku wózek otrzymujemy od ręki, bez zbędnych formalności. To dobra opcja dla firm korzystających z tego rodzaju maszyn sezonowo. W przypadku wynajmu długoterminowego (wielomiesięcznego) można liczyć na uzyskanie korzystniejszych warunków cenowych. To dobra opcja dla przedsiębiorstw, które użytkują wózki cały czas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.