Popyt na specjalistów z sektora logistycznego rośnie. Dzieje się tak m.in. ze względu na rozwój branży e-commerce oraz większą wymianę handlową z Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Według Barometru Zawodów wśród województw odnotowujących największy deficyt logistyków znajdują się województwa wielkopolskie, dolnośląskie i lubuskie. Jedynie w powiatach przemyskim, sanockim i koneckim mówi się o nadwyżce chętnych do pracy.
Jak wygląda branża logistyczna w Polsce?
Branża logistyczna w Polsce przeżywa rozkwit – tak wynika z ubiegłorocznego raportu PwC przygotowanego we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. Według opublikowanych danych tylko w 2018 roku niedobór pracowników m.in. w logistyce magazynowej i spedycji, spowodowany jej rozrostem, znacznie się uwidocznił, a według prognoz ten stan będzie się dalej pogłębiał. Z kolei badania portalu pracuj.pl pokazują, że branża TSL w pierwszym półroczu 2018 roku zwiększyła zatrudnienie o 7%. Nie bez znaczenia dla tej gałęzi gospodarki pozostaje też trend związany z budową nowych obiektów magazynowo-produkcyjnych. Ze względu na postępujące procesy automatyzacji i zwiększanie wydajności technicy logistycy i specjaliści z tego sektora nie będą mogli narzekać na brak miejsc pracy.
Gdzie technik logistyk znajdzie zatrudnienie?
Za sprawą stale rozwijającego się rynku, wiele firm zgłasza zwiększone zapotrzebowanie na techników logistyków. Wśród takich przedsiębiorstw wyróżnić można:
- Firmy produkcyjne i usługowe, w których do codziennych obowiązków zaliczają się m.in. nadzorowanie stanu zapasów i wysyłki konkretnych dóbr. Osoby zainteresowane tą częścią sektora mogą m.in. podjąć pracę w Bridgestone lub innych międzynarodowych firmach.
- Koleje, lotniska i porty, gdzie do zadań logistyka należy przede wszystkim kontrolowanie załadunków i rozładunków oraz kontakt z osobami odpowiedzialnymi za odbiór towarów.
- Przedsiębiorstwa spedycyjne, w których technik logistyk musi zadbać o organizację przewozu poszczególnych dóbr, a także dokumentację wszystkich procesów i kursów.
Należy jednak pamiętać, że osoby z tytułem technika logistyka mogą zatrudniać się także w mniejszych firmach – ze względu na proces digitalizacji różnych sektorów, szczególnie doceniane są w nich osoby, wyróżniające się umiejętnością obsługi konkretnych sieci urządzeń usprawniających przepływ dóbr.
Jak kształtują się zarobki w tej branży?
Na wysokość zarobków w tym sektorze wpływ ma kilka czynników. Są to przede wszystkim: wielkość miasta, zasięg przedsiębiorstwa, region, staż pracy, wykształcenie i znajomość języków obcych. Warto podkreślić, że osoby zatrudnione w branży logistycznej rozpoczynają często swoją karierę od najniższych stanowisk, poznając tym samym działanie firmy na jej każdym poziomie. Technicy logistycy stawiający pierwsze kroki na rynku pracy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500-3500 zł brutto. Nie można jednak zapominać, że w miarę upływu czasu (wraz ze wzrostem kompetencji i nowymi kwalifikacjami) zarobki stopniowo się zwiększają. Z raportu „Wynagrodzenia w logistyce w 2017 roku” autorstwa Sedlak & Sedlak wynika, że średnia wynagrodzeń w logistyce wyniosła 4 033 zł brutto, a na największe zarobki mogły liczyć osoby zamieszkujące Warszawę, Poznań czy Gdynię.
Na rynku potrzeba dobrze wykształconych fachowców.
Znam coraz więcej osób, które kształcą się w kierunku logistyki. Ten kierunek staje się tak samo popularny i potrzebny jak informatyka.