Długie pojazdy ciężarowe dopuszczone do ruchu w Czechach

Długie pojazdy ciężarowe dopuszczono do ruchu w Czechach. To już dziewiąty kraj Unii Europejskiej, w którym mogą jeździć takie pojazdy.

Długie ciężarówki

Długie pojazdy ciężarowe to zgodnie z systemem EMS (europejski system modułowy) to takie, które zbudowane są z kilku połączonych modułów. Kombinacje pojazdów zgodnie z zasadą EMS, mogą osiągnąć całkowitą długość 25,25 metra i maksymalną masę 48 ton. EMS pozwala na połączenie istniejących jednostek ładunkowych – tak zwanych modułów – na specjalnie określonych częściach sieci drogowej.

Zezwolenia ograniczone do autostrad

Zezwolenia mają być ograniczone do autostrad. O zezwolenie przewoźnicy muszą się ubiegać we właściwym urzędzie czeskim, tylko na określoną trasę i będzie ono udzielane na 3 miesiące. Takie zezwolenie można kilkukrotnie odnowić. Zezwolenie jest udzielane na odcinki autostrad, jeśli towar ma być dostarczony nie dalej niż dziesięć kilometrów od zjazdu z autostrady. Zatwierdzona trasa nigdy nie może zawierać przejazdów kolejowych.

Gdzie mogą jeździć długie ciężarówki?

Rozporządzenie obowiązuje obecnie w siedmiu krajach UE (Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja, Hiszpania), a także w większości landów niemieckich.

Czytaj więcej:

Super długie ciężarówki w Finlandii

Holandia: Testy skrzyżowań z pierwszeństwem dla ciężarówek

Zmiana opłat za przejazd autostradą w Czechach

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.