System wykrywający korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy

System wykrywający korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy

W Nowej Południowej Walii na południowym wschodzie Australii opracowano system wykrywający korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy. To system kamer identyfikujących kierowców używających w swoich pojazdach telefonów komórkowych. Urządzenia przetwarzając obrazy korzystają z technologii sztucznej inteligencji (AI).

System działa od początku grudnia

Badania wystartowały z początkiem grudnia. Podczas pierwszych trzech miesięcy zidentyfikowani kierowcy zostaną ostrzeżeni listownie o popełnionym wykroczeniu. Po zakończeniu okresu próbnego łamiący prawo drogowe będą karani mandatami. Rozwiązanie było już testowane w pierwszej połowie 2019 roku. W tym czasie wykryło 100 tys. przypadków nielegalnego korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu.

Na szerszą skalę w 2023 roku

Do 2023 roku system monitoringu ma być rozszerzony do 45 kamer wyposażonych w AI – wynika z zapowiedzi australijskich władz drogowych. Ich zdaniem będzie to unikatowe rozwiązanie w skali świata. Australijskie władze zapewniają, że urządzenia robią zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pierwszych rzędów siedzeń samochodów w “każdych warunkach pogodowych”. Zdjęcia, które system uzna za dowody na łamanie prawa będą następnie weryfikowane przez ludzi

Bardzo drogi mandat

Po zakończeniu trzymiesięcznego okresu próbnego mandat za korzystanie w trakcie jazdy z telefonu komórkowego wyniesie 344 dolary australijskie (około 912 zł). Za rozmowę w tzw. strefie szkolnej będzie trzeba zapłacić już 457 dolarów australijskich (około 1211 zł). Kierowcy otrzymają także punkty karne.

A co, jeśli rozmawia pasażer?

W tym roku brytyjska policja z Thames Valley i Hampshire uruchomiła system, który wykrywa sygnały telefonów komórkowych wysyłane z samochodów. Rozwiązanie nie potrafi jednak zidentyfikować czy rozmowę w danym momencie prowadzi kierowca czy pasażer. W związku z tym nie jest wykorzystywane przez służby bezpieczeństwa.

Źródło: [Media]

Czytaj więcej:

Jak poprawnie korzystać z lusterek samochodowych?

Czas pracy Kierowcy – czas jazdy, przerwa i odpoczynek

Nowoczesny smartfon jako narzędzie pracy kierowcy

1 Komentarz

  1. I bardzo dobrze. Jestem profesjonalnym kierowcą i widzę, że duża część kierowcóe korzysta w jakiś tam sposób z telefonów w czasie jazdy. Nawet jeśli nie rozmawiają przez telefon, to piszą smsy co w mojej opini jest jeszcze groźniejszy po podczas rozmowy możesz patrzeć na jezdnie, a podczas pisania masz wzrok wlepiony w ekran.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.