Jak poprawnie korzystać z lusterek samochodowych?

jak poprawnie korzystać z lusterek samochodowych?
Zdjęcie: http://www.publicdomainpictures.net

Dziś kolejny artykuł z serii jak dbać o samochód. Tym razem skupimy się na kolejnym ważnym aspekcie mającym wpływ na bezpieczeństwo na drogach – lusterkach. Czy wiecie, jak poprawnie korzystać z lusterek samochodowych?

 

Dlaczego poprawne ustawienie lusterek jest istotne?

Uważna obserwacja drogi i otoczenia to jedna z podstawowych i najważniejszych zasad zachowania bezpieczeństwa jazdy. W tym aspekcie dobre i prawidłowo ustawione lusterka w samochodzie odgrywają kluczową rolę. Dzięki nim kierowca ma możliwość cały czas kontrolować to, co się dzieje z tyłu i z boku samochodu. Należy pamiętać, że mamy dyspozycji trzy lusterka – wewnętrzne umieszczone nad przednią szybą, oraz dwa lusterka boczne. Jednak to, co i jak będziemy widzieć w lusterkach zależy od ich prawidłowego ustawienia.

 

Jak ustawić lusterka?

Przede wszystkim należy pamiętać o kolejności – najpierw kierowca musi dostosować fotel do jazdy, a dopiero potem ustawić lusterka. Każda zmiana ustawień fotela powinna spowodować sprawdzenie ustawień lusterek!!!

Podczas ustawiania lusterka wewnętrznego należy zwrócić uwagę, aby cała tylna szyba była widoczna. Dzięki temu będziemy widzieli wszystko to, co dzieje się za samochodem. Natomiast w lusterkach zewnętrznych powinniśmy widzieć bok samochodu, lecz nie powinien on zajmować więcej niż 1 centymetr powierzchni lusterka. Takie ustawienie lusterek pozwoli kierowcy na ocenę odległości między jego pojazdem a pojazdem obserwowanym, czy też inną przeszkodą.

 

Problematyczne martwe pole

Ekspert i instruktor szkoły jazdy Auto Skoda podkreśla, że należy zadbać o to, aby maksymalnie zminimalizować obszar martwego pola, tj. obszar wokół samochodu, którego nie obejmują lusterka.

Od czasu pojawienia się lusterek bocznych w samochodach martwe pole stało się dla kierowców nie lada problemem. Pewnym rozwiązaniem były dodatkowe lusterka z wygiętą płaszczyzną, które przyklejało się na lusterko boczne lub mocowało na jego obudowie.

Obecnie już prawie wszyscy liczący się producenci samochodów zamiast płaskich lusterek stosują lusterka asferyczne – zwane łamanymi. W tym typie lusterka zewnętrza część nachylona (złamana) jest pod ostrzejszym kątem, dzięki temu zwiększa się zasięg pola widzenia, co ogranicza znacznie występowanie efektu martwego pola. Warto również pamiętać o tym, że widoczne w lusterkach pojazdy i przedmioty w rzeczywistości mają inne rozmiary. Należy wziąć to pod uwagę przy ocenianiu odległości.

 

Lusterka w trybie nocnym

Warto widzieć również o tym, że korzystając z lusterek wewnętrznych pamiętajmy, że dzięki swojej budowie dają nam one możliwość komfortowego korzystania z nich również w nocy. Wystarczy przestawić pozycję lusterka na tryb nocny. Dostępne są również lusterka fotochromatyczne, które automatycznie przyciemniają lusterko, gdy ilość światła emitowanego przez pojazdy jadące z tyłu jest zbyt duża.

 

Bezpieczeństwo to podstawa!

Prawidłowo ustawione lusterka to nie tylko bezpieczeństwo pojazdu, ale także gwarancja, że przez martwy punkt nie staniemy się sprawcami nieszczęścia. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach zmiany pasa ruchu oraz wyprzedzania.

Należy zwracać również uwagę na innych uczestników ruchu drogowego. Instruktorzy jazdy zwracają uwagę, że szybko jadący motocykl widoczny w tylnym lusterku, po chwili staje się niewidoczny, by za chwilę znów pojawić się w lusterku zewnętrznym. W przypadku, gdy go wcześnie nie widzieliśmy i nie upewnimy się czy możemy wykonać, manewr może dojść do tragedii.

 

Zobaczcie też, jak oszczędzać paliwo i jak usuwać smołę 😊

 

Na podstawie: motofakty.pl

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.