Rosną ceny transportu drogowego w Europie

Rosną ceny transportu drogowego w Europie
Zdjęcie: Pixabay

W trzecim kwartale 2017 roku zaobserwowano niepokojący wzrost cen transportu drogowego w Europie. Wskaźnik cen transportu wzrósł o 0,6% w porównaniu do drugiego kwartału i o 7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dlaczego ceny transportu rosną?

Takie rezultaty są wynikiem tego, że ceny oleju napędowego rok do roku rosły o 7,7%. Nie jest to jednak jedyny powód. Wg danych autorów raportu Transport Market Monitor, w trzecim kwartale 2017 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 2,6 % w porównaniu do poprzedniego kwartału, natomiast we wrześniu zaczął maleć i w końcu miesiąca był aż o 20,6 % mniejszy w porównaniu do września 2016 r.

Wzrost po raz pierwszy od pięciu lat

Jak stwierdzają autorzy analizy, po raz pierwszy od pięciu lat obserwuje się wzrost cen i możliwości przewozowych w III kwartale w porównaniu do II kwartału, a zarazem spadek zdolności transportu.

Na mniejszą ofertę podaży transportu mogły mieć wpływ zmiany przepisów w wielu krajach europejskich, które ograniczają usługi kabotażowe firm z krajów trzecich. Różnica pomiędzy najdroższymi a najtańszymi ofertami przewozu w III kwartale wynosiła 18 % czyli była na poziomie podobnym jak w II kwartale i nieco niższym niż rok temu (19 %.).

Analiza kwartalna

Analiza Transport Market Monitor ukazuje się co kwartał. Bazuje na danych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze publikują kursy oraz przydzielają je wybranym przewoźnikom.  Platforma ta obsługuje transport ładunków we wszystkich krajach europejskich, o ich rocznej wartości ok. 2 mld euro.

 

Na podstawie: wnp.pl

1 Komentarz

  1. Nie da się ukryć, że bez transportu międzynarodowego wiele dziedzin przemysłu nie dałoby rady długo przetrwać. Wielu przedsiębiorców niemalże każdego dnia potrzebuje dostaw wielu produktów, czy innego rodzaju dóbr. Wzrost popytu na transport spowodował niestety w ostatnim czasie wzrost cen transportu drogowego, co na pewno nie jest dobrą wiadomością dla wielu przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.