Praca w branży TSL – jak to jest?

Rozwój jakości świadczonych usług w zakresie transportu sprawił, że coraz większa ilość młodych ludzi zarówno tuż po studiach, jak i bez uzyskania dyplomu pragnie rozpocząć swoją drogę zawodową właśnie w branży TSL. Co ciekawe, pewna część potencjalnych pracowników nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co będą robić na co dzień. Na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach? Przyjrzyjmy się im dokładniej, tak aby rozwiać, jak najwięcej wątpliwości.

Kto ma predyspozycje?

Tak naprawdę każdy z Nas, kto ma rozwinięte zdolności organizacyjne, potrafi doskonale planować swoją pracę i myśli analitycznie, ma duże szanse na osiągnięcie spełnienia zawodowego w poszczególnym dziale branży, takim jak spedycja krajowa lub międzynarodowa w firmie https://bitlogistics.pl/spedycja-miedzynarodowa/. Oczywiście inne umiejętności, takie jak znajomość przynajmniej jednego języka obcego, sprawią, że szansa na nasze zatrudnienie znacznie wzrośnie. Kariera w branży często rozpoczyna się od jednego z dwóch stanowisk, którymi są spedytor i specjalista do spraw logistyki.

Spedytor

Jeżeli naszym wyborem okaże się stanowisko spedytora, naszą codziennością będzie bardzo bliska współpraca z dostawcami i klientami. Zadaniem numer jeden będzie wówczas organizowanie procesu transportu, niezależnie od mnogości przydzielonych nam zleceń. Musimy nie tylko być w ciągłym kontakcie z każdym, przydzielonym nam przewoźnikiem, ale także dopilnować wszystkich kwestii związanych z dokumentacją przewozu, jakimi są druki celne. Poza tym kluczowy jest także kontakt z Klientem i w zależności od kraju, bezpośrednia korespondencja z nim.

Specjalista ds. logistyki

Ilość zadań, która spadnie na nasze barki podczas pracy na tym stanowisku, może wydawać się przytłaczająca. Przede wszystkim, będziemy zajmować się koordynacją pracy magazynu i jego zaopatrzenia. Jego nadzór nad tym, co się w nim znajduje i czy proces transportu przebiega bezproblemowo, jest absolutnie niezbędny. Podobnie jak w przypadku spedytora, ta praca wymaga nie tylko samodzielności, ale także umiejętności odpowiedniej komunikacji i to nie tylko wewnątrz struktury firmy, ale także na zewnątrz firmy — z Klientami.

Od specjalisty do kierownika

Dość naturalnym zjawiskiem w branży TSL są awanse wewnętrzne. Jest to typowe rozwiązanie, gdyż przemianowanie specjalisty na stanowisko kierownika jest firmie na rękę. Ma to główną zaletę – brak konieczności doszkalania pracownika w sposobie jej funkcjonowania. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że nie każdy z nas może dowodzić zespołem i trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami i znajomością procedur stosowanych w danym dziale. Wraz z awansem przyjdzie nie tylko większa pensja, ale także większa ilość obowiązków. W takiej firmie jak https://bitlogistics.pl/transport-drogowy/ pracownicy otrzymują zadowalające wynagrodzenia za swoją pracę.

Podsumowanie

Procesy o zabarwieniu logistycznym muszą być prowadzone przez specjalistów, tak aby działalność odnosiła sukces. W zależności od naszych kwalifikacji i umiejętności czekają na nas różne stanowiska oferujące nam nową dawkę niespotykanych wcześniej wyzwań. Wszystko leży w naszych rękach i powinniśmy wiedzieć, że gdy wykażemy się odpowiednią wiedzą, popartą praktyką, nie będziemy musieli się obawiać o bezrobocie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą spedycyjną Bitlogistics.

1 Komentarz

  1. Firmy prowadzące swoją działalność w sektorze transport-spedycja-logistyka poszukują pracowników z bardzo różnymi umiejętnościami oraz wykształceniem. Warto wiedzieć, że aby branża TSL funkcjonowała sprawnie, potrzeba również innych specjalistów, pracujących na stanowiskach bardziej uniwersalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.