Poradnik wypożyczania samochodu z lotniska – sprawdź warunki i ceny w Polsce a zagranicą

Po wylądowaniu na lotnisku, czy to w Polsce, czy za granicą, często pojawia się problem z dotarciem do miejsca przeznaczenia. Lotniska zwykle są mocno oddalone od miast, dlatego piesza wycieczka raczej nie wchodzi w rachubę. Można oczywiście zdecydować się na transport publiczny lub taksówkę, ale znacznie wygodniejszym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu. Warto wiedzieć, jak to zrobić, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Poszukiwania wypożyczalni

Poszukiwania wypożyczalni najlepiej rozpocząć jeszcze przed planowanym wyjazdem. Pomoże w tym internet, gdzie swoje strony mają firmy oferujące wynajem samochodów – carfree to jedna z tych wypożyczalni, które mają najlepsze opinie. Samochód można wygodnie zarezerwować online, zamawiając jednocześnie podstawienie auta na lotnisko. Oczywiście można też zamówić auto telefonicznie już po przylocie na miejsce, ale wówczas trzeba będzie na nie trochę poczekać. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest więc wcześniejsza rezerwacja.

Wypożyczenie samochodu – wymagania

Wypożyczenie samochodu jest możliwe po spełnieniu wymagań określonej wypożyczalni. Najczęściej wymagane jest ukończenie 21 roku życia oraz posiadanie prawa jazdy przynajmniej od roku. Konieczne jest również posiadanie innego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego lub paszportu. W niektórych krajach wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe, które można wyrobić we właściwym miejscowo Wydziale Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Na dokument oczekuje się przez 7 dni, a jego koszt to 35 zł.

Do rezerwacji niezbędna jest karta kredytowa, na której blokowana jest kwota za wypożyczenie samochodu. W przypadku niektórych pojazdów, np. klasy premium konieczne jest uiszczenie kaucji zabezpieczającej, która zwracana jest po oddaniu pojazdu. Jest to bardzo ważna kwestia, o której więcej można przeczytać w artykule Jak wypożyczyć samochód i nie dać się naciągnąć wypożyczalni?

Wypożyczenie samochodu – ile trzeba zapłacić?

Każda wypożyczalnia ma nieco inne ceny wynajmu, które uzależnione są m.in. od klasy pojazdu czy długości wynajmu. Ceny zależą też od kraju, w którym wypożyczane jest auto. Zdecydowanie najwięcej kosztuje wypożyczenie samochodu na Islandii, gdzie koszt wynajmu może wynieść nawet 14 tysięcy złotych. Zdecydowanie mniej zapłacić trzeba na Cyprze, gdzie auto klasy B wypożyczone na 3 dni kosztuje ok. 110 euro. Podobne ceny obowiązują w Izraelu. Z kolei w Omanie koszty wypożyczenia Toyoty Land Cruser w automacie na 8 dni wynoszą ok. 2,2 tysiąca złotych, a w Meksyku za Nissana w automacie na 5 dni zapłacić trzeba ok. 800 zł. Jak więc widać ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego warto je sprawdzić jeszcze przed przylotem.

Za co trzeba zapłacić dodatkowo?

Oprócz ceny wynajmu pobierane są również dodatkowe opłaty, które mogą zwiększyć całkowity koszt wypożyczenia samochodu. Warto więc pamiętać o jednej ważnej zasadzie – im wcześniej dokona się rezerwacji, tym mniej trzeba będzie zapłacić, przy czym niższy jest koszt wypożyczenia poza weekendem. Dodatkowo płaci się m.in. za nawigację w aucie, dopisanie drugiego kierowcy w umowie najmu czy oddanie auta po umówionej godzinie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.