Czym jest przesyłka za pobraniem?

fot. Andrea Anastasakis

Czym jest przesyłka za pobraniem?

Przesyłka za pobraniem to inaczej Cash On Delivery, czyli COD. Usługa ta pozwala na uiszczenie należności za paczkę kurierowi przy odbiorze. Dzięki temu nie musimy dokonywać przelewu podczas zakupu. Jakie są zasady tego typu przesyłki?

Dlaczego klienci wybierają pobranie

Klienci decydują się na paczkę za pobraniem z kilku powodów. Często jest to niepewność co do wiarygodności sklepu, w którym dokonują zakupu. Pobranie pozwala im zapłacić dopiero, gdy otrzymają już towar. Nie muszą się przez to obawiać, że ich pieniądze „przepadną” u nierzetelnego sprzedawcy lub że zostaną „zamrożone” podczas długiego oczekiwania na przesyłkę.

Zdarza się również, że klienci chcą odciągnąć w czasie płatność lub wolą zapłacić gotówką. Pobranie to jedyna możliwość, by to zrobić.

Mimo, że na taką formę zapłaty decydują się często osoby mające mniejsze zaufanie do sklepu, nie mogą one jednak liczyć na możliwość sprawdzenia, czy paczka na pewno zawiera zamówiony towar. Prawo przewozowe stanowi, że przesyłka może trafić do rąk adresata dopiero po uiszczeniu za nią opłaty.

Co to oznacza dla e-sklepu.

Jeśli jesteśmy właścicielami sklepu internetowego, wysyłka za pobraniem może być dobrym wyborem. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy dopiero zaczynamy działalność i nie możemy pochwalić się wieloma recenzjami w sieci, które potwierdzałyby naszą wiarygodność.

Minusem wysyłki za pobraniem jest to, że klient może odmówić przyjęcia paczki. Wtedy musimy się liczyć z poniesieniem kosztów związanych ze zwrotem towaru.

Ile kosztuje paczka za pobraniem

Przesyłka za pobraniem kosztować nas będzie zawsze więcej, niż w przypadku płatności przelewem. Jest tak, gdyż pobranie to usługa dodatkowa. Ponadto maksymalną kwotą zamówienia może być w tym przypadku 11 000 zł.

Dopłata zależna jest od firmy kurierskiej. Jak to wygląda np. w InPost?

Opłata za COD w przypadku podstawowej usługi kurierskiej wynosi tu 4 zł. Zapłacić możemy jedynie gotówką.

Inne opłaty dotyczą usług firmy powiązanych z serwisem Allegro. W przypadku Allegro Kurier24 InPost i Allegro miniKurier24 InPost jest to 2,46 zł (maksymalna kwota pobrania wynosi 5000 zł i wymagane jest ubezpieczenie paczki).

Przesyłkę za pobraniem w InPoście możemy zamówić także do Paczkomatu. W tym przypadku będzie to kosztować 1,6% wartości paczki. Zapłacić będzie można kartą kredytową, kartą płatniczą lub przez usługę Pay By Link realizowaną w momencie odbioru przesyłki.

Dla osób chcących nadać paczkę poprzez InPost, wygodną opcją jest wycena przesyłki za pomocą formularza na stronie firmy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.