Osoby trudniące się logistyką są przede wszystkim odpowiedzialne za przepływ konkretnych materiałów lub surowców. W dużej mierze to właśnie od nich zależy płynność i dynamika dostaw. Oprócz tego, pracujący na tym stanowisku specjaliści kontrolują zwykle koszty, procesy reklamacyjne czy stany magazynowe. W jaki sposób kształtuje się droga zawodowa w tej branży?
Jak wygląda ścieżka zawodowa logistyka?
Kandydaci poszukujący zatrudnienia w branży logistycznej mają sporo możliwości. Na rynku działa bowiem wiele firm, potrzebujących pomocy specjalistów zajmujących się szeroko pojętym planowaniem. Logistyk stawiający w swoim sektorze pierwsze kroki zostanie najprawdopodobniej zatrudniony w charakterze ekspedytora, którego głównym zadaniem jest przyjmowanie i wydawanie przesyłek, a także nadzór nad ich przepływem i skrupulatne prowadzenie dokumentacji. Kolejnym szczeblem jest praca na stanowisku spedytora. Osoba zajmująca tę posadę musi z kolei zadbać o transport (zarówno krajowy, jak i zagraniczny) dla konkretnych towarów, a także prowadzić negocjacje z kontrahentami i dbać o pozyskiwanie nowych klientów. Kolejnym etapem jest specjalista ds. logistyki, odpowiedzialny m.in. zarówno za import, jak i eksport w firmie, a także ścisłą współpracę z wewnętrznymi i zewnętrznymi podmiotami. Na najlepszych czekają posady kierownicze i dyrektorskie. Warto jednak pamiętać, że w obrębie poszczególnych firm nazwy stanowisk mogą się różnić.
W jakich miejscach może pracować logistyk?
Do popularności tego zawodu w dużej mierze przyczynił się jego uniwersalny charakter. Współcześnie osoby związane z tą branża nie muszą pracować jedynie w firmach transportowych czy spedycyjnych. Specjalistów odpowiadających za przepływ konkretnych surowców bardzo chętnie zatrudniają także przedsiębiorstwa informatyczne lub te, które są ściśle związane z branżą kosmetyczną, chemiczną lub odzieżową. Logistycy z powodzeniem znajdą też zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, takich jak m.in. http://bridgestone-poznan.pl/kariera. Według ekspertów zawód ten jest niezwykle trudny do zdefiniowania, ale można w jego obszarze wyróżnić dwie wiodące ścieżki:
- Logistyk do spraw bieżących, zajmujący się głównie planowaniem, zarządzaniem, odpowiednim przepływem surowców.
- Logistyk projektant, odpowiadający za tworzenie nowych modeli logistycznych, czuwający nad wdrażaniem zaplanowanych zmian.
Przepustką do pracy w branży logistycznej są profilowane technika i studia, a stałe podnoszenie kwalifikacji i dokształcanie się pozwala na zawodowe awanse i realizację większych, międzynarodowych projektów.
Jak wysokie są zarobki w branży logistycznej?
Poziom zarobków w branży logistycznej, podobnie jak w przypadku wielu innych, zależy przede wszystkim od doświadczenia. Świeżo upieczeni absolwenci kierunków logistycznych, według portalu Pracuj.pl, mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 3900 zł brutto. Osoby mające na swoim koncie przynajmniej kilkuletni staż pracy, mogą oczekiwać zarobków w wysokości 5600 zł brutto. Ponadto przedsiębiorstwa z sektora logistycznego często oferują zatrudnionym liczne benefity pozapłacowe. Należą do nich m.in. świadczenia socjalne, dofinansowania zajęć i kart sportowych czy prywatna opieka medyczna. Oprócz doświadczenia pracodawcy zwracają uwagę także na kompetencje miękkie – logistyka powinna bowiem cechować nie tylko zdolność szybkiej analizy czy planowania, ale również komunikatywność. Kluczowe znaczenie będzie miała także umiejętność obsługi komputera (w szczególności znajomość podstawowego pakietu MS Office, a także specjalistycznego oprogramowania np. systemu SAP).
Dodaj komentarz