Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 20 maja 2019 r. na całym obszarze Unii Europejskiej obrót papierosami oraz tytoniem do samodzielnego skręcania papierosów został objęty Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace).
Oznakowanie jednostkowych opakowań
System przewiduje oznaczanie opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych niepowtarzalnym identyfikatorem oraz rejestrowanie i przekazywanie informacji o wszelkich przemieszczeniach opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych.
Track&Trace
System Track&Trace wymaga rejestrowania wejścia w posiadanie oraz przemieszczania wyrobów tytoniowych na wszystkich etapach ich obrotu, które występują przed pierwszym punktem sprzedaży detalicznej. Tym samym wszystkie podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw papierosów lub tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów podlegają obowiązkom określonym w aktach wykonawczych do dyrektywy 2014/40/UE, w szczególności w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/574 z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie norm technicznych dotyczących ustanowienia i funkcjonowania systemu identyfikowalności wyrobów tytoniowych.
Nowe przepisy także dla przedsiębiorstw transportowych
Wśród podmiotów uczestniczących w obrocie wyrobami tytoniowymi w przepisach wymieniono przedsiębiorstwa transportowe. W konsekwencji podmioty realizujące usługi w zakresie transportu wyrobów tytoniowych również objęte są Systemem Track&Trace. Wiążą się z tym dodatkowe obowiązki, choć w niektórych przypadkach w ograniczonym zakresie.
Zgodnie z przepisami unijnymi i polskimi koszty związane z wyposażeniem podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych, w tym przedsiębiorstw transportowych, w urządzenia do odczytywania i przekazywania do Systemu zarejestrowanych danych pokrywane są przez producentów wyrobów tytoniowych.
Źródło: ZMPD
Czytaj więcej:
SENT – czyli towary pod specjalnym nadzorem(Opens in a new browser tab)
Dodaj komentarz