Niedawno pisaliśmy o zaostrzonych kontrolach przestrzegania czasu odpoczynku w Belgii oraz planach takich kontroli w Niemczech. Tym razem w sprawie nowych ustaleń Pakietu Drogowego mamy głos przeciwny. Okazuje się, że na dzień dzisiejszy w Holandii nie będzie obowiązywał zakaz odpoczynku w kabinach powyżej 45 godzin.
Dlaczego brak zakazu?
Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska zdecydowało o niewprowadzaniu zakazu. Pojawia się pytanie co skłoniło Holendrów do takiej decyzji. Do tej pory holenderskie władze prezentowały w tej sprawie skrajnie różne opinie.W związku z tym jeden z parlamentarzystów zadał pytanie dotyczące ewentualnego wprowadzenia kar ponownie. Uzyskał jasną odpowiedź, z której wynika, że ministerstwo oficjalnie potępia nowe przepisy ustalone w Niemczech i wyklucza możliwość analogicznych zmian w prawie holenderskim.
Nie dla samodzielnych decyzji kraju
Parlamentarzyści holenderscy argumentują, że wprowadzanie tego typu zakazów to sprawa Komisji Europejskiej i opracowywanego przez nią ostatecznego kształtu „Pakietu Drogowego”, więc nie chcą oni wprowadzać własnego, krajowego zakazu. Co więcej, przedstawiciel ministerstwa wyraźnie podkreślił, że współczesne ciężarówki są wystarczająco wygodne i przystosowane do tego, aby spędzić w nich sporo dni, a to, czy gdzie kierowca woli spać, to jego własna decyzja. Dodał on także, że do poprawy sytuacji kierowców kluczowe jest nie wprowadzanie zakazów, a poprawa warunków na parkingach.
Jak odniosą się do tej wypowiedzi pozostałe kraje członkowskie i sama Komisja Europejska dowiemy się na pewno już niebawem.
Na podstawie: 40 ton.net
w Polsce tez juz to powoli wchodzi, chodzi o przerwe weekendową, czytałem o tym na stronce polskiej spedycji MW Spedition z Poznania, ogólnie dobra firma dba o kierowców, wyjazdy maja zazwyczaj do Holandii Belgi i Niemiec.
Dziwne, że w Holandii jeszcze cokolwiek dzieje się bez udziału komisji europejskiej. Cyrki normalnie takie, że włos się jeży, a król lata sobie samolotem. Siema Europo…
Uważam, że powinni wprowadzić taki zakaz. Życie kierowcy stało by się bardziej ludzkie.