Zakaz parkowania na chodnikach?

Zakaz parkowania na chodnikach?

Nie będzie zakazu parkowania na chodnikach – to dobra wiadomość dla wszystkich kierowców. Pomysły na wprowadzenie go pojawiły się w Warszawie w związku z problemami komunikacyjnymi.

Skąd pomysł na zakaz?

Problem pojawił się w Warszawie. Stowarzyszenie Miasto jest Nasze w grudniu 2018 roku złożyło petycję do Sejmu, domagając się zmiany przepisów, aby: wyłączyć ogólną zasadę pozwalającą parkować całym samochodem na chodniku, możliwe było holowanie każdego nielegalnie zaparkowanego pojazdu.

Warszawskie stowarzyszenie Miasto jest Nasze uznało, że parkowanie aut na chodnikach stanowi ingerencję w strefę przeznaczoną dla pieszych oraz stanowi dla nich zagrożenie bezpieczeństwa. Aktywiści twierdzili, że pozostawienie minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych jest to odległość niewystarczająca, szczególnie jeśli z chodnika chce skorzystać rodzic z dzieckiem czy niepełnosprawny na wózku. Argumentowali ponadto, że kierowcy notorycznie naruszają obowiązek pozostawienia dla pieszych wolnej przestrzeni na chodniku.

Co mówią aktualne przepisy?

Według aktualnych przepisów, jeśli chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m to możliwe jest pozostawienie całego samochodu na chodniku. Bezwzględne parkowanie na chodnikach jest niedozwolone tylko w sytuacji, kiedy tak stanowią znaki. W praktyce jest to znak zakazu postoju i zatrzymywania, pod którym jest tabliczka „Dotyczy również chodnika”.

Czy będzie zmiana przepisów?

Kilka dni temu stowarzyszenie otrzymało odpowiedź od Ministerstwa Infrastruktury. Resort nie planuje wprowadzenia zakazu parkowania samochodów na chodnikach. W piśmie dodano także, że „ograniczenie w korzystaniu z chodnika przez kierujących samochodami osobowymi, w sytuacji systematycznie zwiększającej się liczby zarejestrowanych pojazdów oraz obserwowanego niedoboru miejsc parkingowych, wydaje się nieracjonalne” oraz, że obecne przepisy są w stanie zapewnić „bezpieczne i bezkolizyjne korzystanie z chodników przez wszystkich uczestników ruchu drogowego”.

Czytaj więcej:

Zasady włączania się do ruchu

14 dni na zapłacenie mandatu

Holandia: Testy skrzyżowań z pierwszeństwem dla ciężarówek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.