Co warto wiedzieć o technologii bezprzewodowej w pojazdach?

Co warto wiedzieć o technologii bezprzewodowej w pojazdach?
Zdjęcie: downloadicons.net

Nowe technologie są z powodzeniem wykorzystywane również w środkach komunikacji. Współczesny kierowca oczekuje od pojazdu, że będzie on funkcjonalny, ekonomiczny, bezpieczny oraz… dobrze skomunikowany. Coraz częściej użytkownik wymaga, by jego samochód miał połączenie z Internetem. Co warto wiedzieć o technologii bezprzewodowej w pojazdach?

 

Nowe technologie – nowe potrzeby

Kilka lat temu radioodtwarzacz CD z technologią bluetooth i z gniazdkiem USB był głównie na liście wyposażenia dodatkowego. Obecnie kierowcy przyzwyczaili się, że wyposażenie jest właściwie standardem większości samochodów. Natomiast postęp w zakresie bezprzewodowej technologii łączności sprawił, że coraz większa rzesza użytkowników samochodów oczekuje, aby mieć do niej dostęp także w aucie. Dostęp do Internetu i związane z tym udogodnienia są już standardem naszego życia. Każda firma, instytucja czy urząd nie mogą się obyć bez dostępu do sieci. Dlaczego zatem samochód miałby być wyjątkiem? Dla wielu menedżerów czy urzędników samochód jest drugim miejscem ich pracy, dlatego potrzebują w nim tych samych narzędzi, do których mają dostęp w biurze.

 

Sprostać oczekiwaniom klienta – nowe usługi bezprzewodowe

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i proponują urządzenia oraz usługi oparte na technologii łączności bezprzewodowej. Należy do nich nie tylko nawigacja GPS, lecz szereg usług poprawiających komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu. W tej chwili nie jest to już usługa premium, a normalne wyposażenie. Skoda wprowadziła system Skoda Connect, który występuje już w modelach Octavia, Superb oraz Kodiaq.

 

Pakiet usług Skoda Connect

Infotainment Online to usługa, która zapewnia kierowcom dane dotyczące aktualnego natężenia ruchu drogowego, wskazująca rzeczywiste natężenie ruchu wzdłuż wyznaczonej trasy przejazdu i sugerująca użyteczne trasy alternatywne, gdy napotka na utrudnienia. Pozostałe funkcje dostarczają informacji na temat wybranych parkingów, cen paliw na okolicznych stacjach, aktualności i prognozy pogody. Używając portalu Skoda Connect, można przenieść swoje zapisane trasy, cele i cele specjalne (POI) bezpośrednio z własnego komputera do samochodu. Z kolei w pokładowych urządzeniach Columbus dzięki połączeniu z siecią mapy nawigacji są na bieżąco aktualizowane do najnowszych wersji.

Warto zwrócić też uwagę na funkcję SmartLink, która umożliwia wyświetlenie na ekranie urządzenia infotainment aplikacji mobilnych smartfona oraz SmartGate, która pozwala przesłać określone dane samochodu na smartfon i zastosować je w nim w specjalnej aplikacji. Zapamiętane w smartfonie informacje można następnie wykorzystać mobilnie.

 

Technologia bezprzewodowa w trosce o bezpieczeństwo

Technologia bezprzewodowa może się okazać również przydatna w przypadku Technologia bezprzewodowa w samochodach Skody pozwała również na oferowanie usług z gamy Care Connect. W tym zestawie warto zwrócić uwagę na funkcję Emergency Call, która uruchamia się automatycznie po aktywacji jednego z urządzeń wskazujących na zajście wypadku, jak np. poduszki powietrznej.

Jak to działa w praktyce? Producent informuje, że urządzenie samodzielnie ustanawia głosowe i cyfrowe połączenie z centrum alarmowym, przekazując dyżurnemu wszelkie niezbędne informacje na temat zderzenia. Dyżurny podejmuje odpowiednie działania oraz gdy wymaga tego sytuacja, wysyła jednostkę ratunkową. Osoby siedzące w samochodzie mogą także samodzielnie nawiązać połączenie alarmowe poprzez przycisk zamieszczony w podsufitce.

System Care Connect jest połączony z systemem Skoda Connect. Kompleksowy system pozwala na uzyskanie informacji o stanie oświetlenia, ilości paliwa w zbiorniku, albo czy okna i drzwi są zamknięte. Funkcja ta jest także alarmem antykradzieżowym online. Właściciel auta uzyskuje informację przez telefon komórkowy lub e-mail, że jego pojazd został uruchomiony. Dodatkowo jednym przyciskiem na telefonie można aktywować sygnał świetlny i klakson.

 

Z technologią bezprzewodową nie zgubisz samochodu!

Dzięki bezprzewodowej technologii nie ma szans również zgubić swojego pojazdu. System wyposażony jest również w funkcję odszukiwania aut na zatłoczonych parkingach dzięki wglądowi w lokalizację pojazdu na mapie z pozycją GPS oraz adresem.

 

Z pewnością to nie wszystkie korzyści, jakie daje zastosowanie systemów bezprzewodowych w samochodach. Przyszłość pokaże, jak jeszcze ta obiecująca technologia zostanie wykorzystana, aby ułatwić nam życie.

 

Na podstawie: motofakty.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.