Obowiązująca od początku 2017 roku nowelizacja ustawy o podatku VAT stanowi poważne zagrożenie dla przedsiębiorców, w tym także dla branży transportowej i może doprowadzić przewoźnika do zamknięcia działalności.
Przyczyny wykreślenia przewoźnika z rejestru VAT
Zgodnie z nowymi przepisami naczelnik urzędu skarbowego wykreśla podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym. Naczelnik urzędu skarbowego ma możliwość wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, gdy:
- podatnik nie istnieje,
- mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem,
- dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym okażą się niezgodne z prawdą,
- podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, podatnik zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy,
- podatnik będąc obowiązanym do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, nie złożył takich deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały,
- podatnik składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje, o których mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, w których nie wykazał sprzedaży lub nabycia towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia,
- podatnik wystawiał faktury lub faktury korygujące, dokumentujące czynności, które nie zostały dokonane,
- prowadząc działalność gospodarczą wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy biorący udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie tego samego towaru lub usługi uczestniczą w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej.
W praktyce wygląda to tak, że zwykły nieporządek w dokumentacji może doprowadzić do wyrejestrowania lub, co zdarza się znacznie częściej, brak terminowej wpłaty VAT.
Poważne konsekwencja wykreślenia przewoźnika z rejestru VAT
Podwójne opodatkowanie
Jak informuje PKS Gdańsk-Oliwa SA – wyrejestrowany przewoźnik bardzo często nie ma świadomości, że nie jest już vatowcem i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT swoim kontrahentom. Prowadzi to do sytuacji, w której jego partnerzy biznesowi nie mogą odliczać podatku od usługi i wystąpią do niego o zwrot tej kwoty. Jednocześnie w związku z tym, że faktura została jednak wystawiona (jest w deklaracji) przewoźnik będzie musiał ten podatek zapłacić, co oznacza dla niego podwójne opodatkowanie.
Brak odliczeń faktur kosztowych
Co więcej, w okresie w którym przewoźnik nie figurował w rejestrze nie może dokonywać odliczeń faktur kosztowych np. paliwa dla swojej floty. Taka sytuacja nie wpływa pozytywnie na relacje z kontrahentem, który z pewnością sprawdza wszystkich partnerów na początku współpracy, natomiast ciężko byłoby weryfikować każdą fakturę w przypadku, gdy jest ich kilkaset czy nawet kilka tysięcy, mimo tego należy to robić.
Jak się chronić przed wykreśleniem z rejestru VAT
- Terminowo opłacać podatek VAT
- Aktualizować dane w CEIDG i US
- Terminowo składać deklaracje VAT
- deklaracjach podawać aktualny numer telefonu
Ponowna rejestracja przewoźnika do VAT
Podatnik nie ma możliwości odwołania się od decyzji, bo wykreślenie z rejestru nie odbywa się na podstawie decyzji administracyjnej, jedyną możliwością w zaistniałej sytuacji jest ponowna rejestracja.
Dodaj komentarz